UkrTürk               
$  26.920 UAH /  27.100 UAH  29.050 UAH /  29.350 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Сumhuriyet Bayramı coşkusu Kiev Milli Dilbilim Üniversitesi’nde (galeri)

31 Ekim 2016

20161028_124348Türkiye Cumhuriyeti’nin 93’üncü yılı Kiev’deki Milli Dilbilim Üniverstesi’nde de kutlandı.

Türkce Bölümü öğretim görevlileri ve öğrencilerin yoğun katılımıyla düzenlenen etkinliğe Ukrayna’nın önde gelen Türkce Filologlarından Doc.Dr.Irina Driga ve Kırım Tavriya Universitesinden gelen öğrenciler kutlamalara renk kattılar.Üniversitenin Türkce bölümü öğretmenlerinden Doc.Tatiana Timkova da Cumhuriyet kutlamasına katıldı.

Kutlama programı iki ülke milli marşlarının okunması ile başlayan kutlama programı .Türkce bölümü 4.sınıf öğrencileri olan Yana ve Ania ‘nin Türkce / Ukraince sunumları ile devam etti.

Üniversite öğretim görevlilerinden Nevzat Kayabaş yaptığı acılış konusmasında Cumhuriyet ve Ulu onder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye için önemin değindi. Kayabaş Ukrayna’nın Avrupada yükselen değer olacağını ve bunun da öğrenciler,ülkenin gencleri tarafından basarılacağından kuşkuşu olmadığını belirtti.

Etkinlikte söz alan Doc.Dr. I.Driga ise Türkiye ve Türkce sevdasından ve bu konuda öğrenciler yetiştirmekten mutlu olduğunu belirtti. Kutlamayı Tavria unv.öğrencileriyle beraber katılmaktan cok mutlu olduğunu da dile getirdi.

1.sınıfların göstesi videosu ve ayrıca yine bu sınıfın canlı Türkçe sarkıları ve gösterileri büyük keyifle izlendi. Programda Ukraynalı Türkce Bölümü öğrencileri  Nazım Hikmet’in Kiev ( Sevcenkonun Kalemi ) şiirinin de aralarında bulunduğu şiirler okudular. Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkce videosu öğrencilere gösterildi. Son gösteri ise Istiklal Marşı siirinin tamamının 2.sin.öğrencisi Olga tarafindan okunması oldu.

Programın sonlarında her yılki kutlamalarda artık klasik oldugu gibi Türkce bölümü öğrencilerinin hep beraber coskuyla söylediği “Bir baskadır benim memleketim “ sarkısı ve klip cekimi yapıldı.

Program katılımcıların hatıra fotoğrafları çekimleriyle son buldu.

www.UkrTurk.net

URL: http://ukrturk.net/?p=42943

Yazan - Eki 31 2016. Kategori Haber, Öğrenci, Ukrayna'daki Türk Toplumu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Türkiye Ukrayna

Verification: 480625ef0cc6e348

Ukrayna

Ukrayna