$  27.700 UAH /  27.990 UAH  31.350 UAH /  31.850 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Büyükelçi Sybiha, ODTÜ’de konuştu; ‘Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu’

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Türkiye’nin 1991’de Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu.” dedi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ile Avrasya İncelemeleri Merkezinin (AVİM) ortaklaşa düzenlediği “Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkilerinin 25. Yılı” sempozyumu ODTÜ kampüsünde gerçekleştirildi.

Büyükelçi Andrii Sybiha, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yılı vesilesiyle bu sene çeşitli konferans ile toplantılar tertip ettiklerini söyledi.

“Uydurma olgular uydurma politikalar oluşturur.” diyen Sybiha, tarihin Brüksel ile Moskova’da yazıldığı değerlendirmesinde bulundu. Sybiha, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin 400 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, bu yüzden daha doğru olgulara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Büyükelçi Sybiha, Osmanlı İmparatorluğu ile Ukrayna arasındaki ilk anlaşmanın 17’nci yüzyılda yapıldığını anımsatarak, Türkiye’nin 1991’de Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunun da altını çizdi.

“Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu”

Türkiye ile Ukrayna arasında 2012’de vizelerin kaldırıldığını hatırlatan Sybiha, “Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu.” dedi.

Sybiha, bölgede genel anlamda zor bir dönemden geçildiğini belirterek, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumaya yönelik verdiği güçlü destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

15 Temmuz darbe girişiminde Türkiye’nin seçilmiş hükümetine desteklerini sunduklarını dile getiren Sybiha, Ukrayna’nın, Türkiye’nin teröre karşı verdiği mücadeleyi her zaman desteklediğini sözlerine ekledi.

Haberler.com

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.