$  26.250 UAH /  26.500 UAH  30.500 UAH /  31.100 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı’ndan skandal çıkış, Ukrayna’dan sert yanıt, ‘Kırım satılık değildir’

Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Miloş Zeman’dan skandal açıklama.

Zeman, Ukrayna’ya para verilerek Kırım’ın ilhakının ‘yasallaştırılmasını’ önerdi.

Korrespondent’in haberine göre, Strazburg’daki Avrupa Birliği Parlamenterler Asamblesi toplantısında milletvekillerine bir konuşma yapan Miloş Zeman, Kırım’ın ilhakının yasa dışı olduğunu kabul ederken, bu sorunun Ukrayna’ya para verilerek çözülmesini önerdi.

‘Bence bu tazminat finansal bir formda olabilir, ya da petrol veya gaz olabilir’ diye konuşan Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Zeman, Ukrayna’nın bu tazminatı kabul etmemesi halinde bir ‘Avrupa savaşının’ başlayabileceğini savunurken, ‘bir Avrupa savaşından kaçınmalıyız ve bunu herkez anlamalı’ diye konuştu.

Kırım satılık değildir

Öte yandan Ukrinform’un haberine göre, konu ile ilgili olarak facebook hesabından bir açıklama yapan, Ukrayna’nın Avrupa Konseti’ndeki daimi Temsilcisi Dimitry Kuleba, açıklamalarla ilgili olarak özür beklediklerini ve Kırım’ın satılık olmadığını söyledi.

Açıklamaları yorumlayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ise, açıklamaları düzeltilmeye gerek olmadığını.Bu tiyatro oyununda oyuncuların ve rejisörün bilindiğini, kim onu (Milos Zeman’ı) bu açıklamaya çağırdıysa onunla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Ukrinform

UNİAN

Ukrhotnews

Korrespondent

Evropeyskaia Pravda

Azvizion

UNİAN

 

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.