$  12.800 UAH /  12.900 UAH  17.650 UAH /  18.700 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%9, 12 ay/%13, USD - 6 ay/%5, 12 ay/%6, EUR - 6 ay/%3.5, 12 ay/%5

Çernobil’de kullanılan beton pompası, Japonya’nın umudu oldu

9 April 2011
betonpompasi Çernobilde kullanılan beton pompası, Japonyanın umudu olduJaponya’da 11 Mart’ta yaşanan 9.0 büyüklüğündeki deprem sonrası ortaya çıkan tsunami dalgalarının vurduğu ve radyasyon yaymaya devam eden Fukuşima nükleer santralindeki soğutma faaliyetlerinde kullanılacak dünyanın en büyük su ve beton pompası, Rus nakliye uçağı Antonov AN-124’e yüklendi.
Putzmeister America Inc. firmasınca üretilen ve şu an ABD’deki inşaatlarda kullanılan yaklaşık 86 ton ağırlığındaki pompa, 26 tekerlekli bir taşıyıcı araç üzerine monte edilmiş durumda. Uzatılabilir vinç kolu 60 metreye uzanabilen araç, 3 kilometre uzaktan kumandayla kullanılabiliyor.

Bu pompa sayesinde Fukuşima Daiçi nükleer santralinin erişilmesi güç noktalarına, nükleer yakıtın bulunduğu bölümlerin eriyip daha büyük bir felakete yol açmasının önüne geçmek amacıyla su püskürtülebilecek.

Nükleer sızıntının önlenmesi çalışmaları sonuç vermezse son çare olarak başvurulacak gömme işleminde de bu pompa, santralin betonla örtülmesi görevini yürütecek. Pompayı üreten firmanın yönetim kurulu başkanı Dave Adams, “aracımızın, sorunun çözümünde fark yaratacağı umudundayız” dedi.

ÇERNOBİL’E DE GÖNDERİLMİŞTİ

Ukrayna’da bulunan, eski SSCB’nin Çernobil nükleer santralinin 1986 yılında betonla gömülmesi işlemi için de Putzmeister firması 11 pompa göndermişti. Firmanın Japonya’daki bir yetkilisi, helikopterlerle ve itfaiye araçlarıyla soğutma çalışmalarının yapılmaya çalışıldığını görünce, santralin işletmecisi Tokyo Electric Power Co. ile temas kurdu.

Firma daha küçük boyutta olan ve Vietnam’a gönderilmek üzere hazırlanan bir başka pompayı da daha önce santrale gönderdi. Bu pompa sayesinde 10 işçi, 150 ton deniz suyunu 3 saat içerisinde, reaktörün kullanılmış yakıt havuzlarına pompalayabiliyor.

Bunun yanı sıra istasyona başka pompalar da gönderilecek. Dünyanın en büyük nakliye uçaklarından biri olan AN-124’ün bugün yola çıkması bekleniyor.

 
http://www.hurriyet.com.tr/planet/17504033.asp?gid=381

 

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Çernobil'de kullanılan beton pompası, Japonya'nın umudu oldu, 5.0 out of 10 based on 1 rating

Short URL: http://ukrturk.net/?p=1346

Posted by on Apr 9 2011. Filed under Günlük Yaşam, Haberler. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

You must be logged in to post a comment Login

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

Log in