$  26.000 UAH /  26.240 UAH  32.000 UAH /  32.600 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

IMF kredisinin bedeli; ‘tarım arazilerini satın, emeklilik yaşını yükseltin’

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Ukrayna’ya yeni bir kredi dilimine onay vermesi ekonomi yönetimini rahatlatırken, acı reçetenin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı.

Korrespondent’in haberine göre, IMF basın merkezinden yapılan açıklamada, Ukrayna ekonomisinde hızlı büyümenin sağlanması için iş dünyasına yönelik reform yapılası gerektiği ifade edildi.

Tarım arazileri satışı

Reform çalışmalarına  ‘toprak reformu’ ile başlanması gerektiği kaydedilen açıklamada, tarım arazilerinin satışı konusunda adım atılması gerektiği belirtiliyor.

Emeklilik yaşı

IMF’in kredi şartlarından bir tanesi de emeklilik fonunda yapılacak reform çalışmaları.

Bu alanda reform çalışmalarına öncelikle ‘verimli emeklilik’ yaşının yükseltilmesi ile başlanması isterken, açıklamada ‘bu devlet borcunun azalmasını sağlayacaktır’ deniliyor.

IMF’in diğer şartları arasında yolsuzlukla etkin mücadele, bütçe gelirlerinin arttırılması ve devlet yönetim sisteminde reform yapılması bulunuyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) dün aldığı kararla Ukrayna’ya 1 milyar dolar kredi sağlanmasına onay vermiş, Devlet Başkanı Petro Poroşenko bu durumun ‘Ukrayna’nın yaptığı reformlara güvenin bir göstergesi olduğunu’ söylemişti.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.