UkrTürk
$  27.400 UAH /  27.850 UAH  32.300 UAH /  32.900 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev Büyükelçiliği’nde 15 Temmuz anma töreni düzenlendi

16 Temmuz 2017

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği’nde 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde bir anma etkinliği düzenlendi.

Törene Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’in yanı sıra, Kırım Tatarlarının efsanevi lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdulcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov ile TİKA Ukrayna Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, THY Müdürü Dinçer Osman Sayıcı, TUİD Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, TUSİB Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Özbay, Büyükelçilik çalışanları, Türk işadamları ve vatandaşlar katıldılar.

Anma töreni ile ilgili olarak Kiev Büyükelçiliği facebook sayfasından yapılan açıklamada ‘Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen ve akim bırakılan darbe girişiminin birinci yıl dönümünde, sözkonusu girişim sırasında hayatlarını kaybeden şehitlerimiz için vatandaşlarımız, soydaşlarımız ve Ukraynalı dostlarımızın katılımıyla Büyükelçiliğimizde bir anma töreni düzenlenmiştir’denildi.

Öte yandan 15 Temmuz anma etkinlikler çerçevesinde TİKA’nın Kiev’deki ofisinde de bir tören düzenlendi.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ukrayna Koordinasyon Ofisi’nin, başkent Kiev’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle düzenlediği programda şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu, ardından Ukraynalı, Kırımlı ve Türk Müslüman din adamları tarafından dualar edildi.

TİKA Ukrayna Ofisi Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, programda yaptığı konuşmada, 15 Temmuz gecesi tıpkı Çanakkale ve İstiklal savaşında olduğu gibi milletin tek yürek olduğunu ve iradesine el koymaya çalışan hainlere müsaade etmediğini söyledi.

O gece şehit düşenlerin ve gazilerin dünyada eşine az rastlanan bir kahramanlık göstererek tarih yazdığını ifade eden Bolat, “Şehitlerin kalbimizdeki mümtaz yeri daim olacaktır. Onların hatıralarını yaşatmak bizim görev ve boynumuzun borcudur.” ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da 15 Temmuz’da yaşanan dramatik durumun hem utanç verici hem de gurur kaynağı olduğunu belirtti. Askerlerin devletin ve milletin silahını kendi halkına doğrultmasının utanç verici bir durum olduğunu dile getiren Kırımoğlu, Türk milletinin sokaklara çıkarak darbe girişiminde bulunanları engellemelerinin ise gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

Kaynak ve fotoğraflar:
Kiev Büyükelçiliği facebook sayfası 

Haberler.com /AA

URL: http://ukrturk.net/?p=46295

Yazan - 09:46. Kategori Günlük Yaşam, Haber, Ukrayna'daki Türk Toplumu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Türkiye Ukrayna

 

Ukrayna

Ukrayna