UkrTürk
$  27.400 UAH /  27.850 UAH  32.300 UAH /  32.900 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’den Ukrayna basınına çarpıcı açıklamalar

8 Ağustos 2017

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçici Yönet Can Tezel, bazı uluslararası çevrelerde Fethullah Gülen’in “muhalif lider” olarak gösterilmesinin yanlış olduğunu belirtti.

Büyükelçi Tezel, Ukrayna’nın devlet televizyon kanallarından Tsentralnıy Kanal’a (Central Channel) verdiği mülakatta, Fethullah Gülen konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Program sunucusunun sorduğu soruda Gülen’den “muhalif” diye bahsetmesi üzerine Tezel, Gülen’in muhalefet mensubu olarak adlandırılmasının doğru olmadığını; bunun ülkedeki gerçek muhalefete de haksızlık olacağını dile getirdi.

Haberler.com’un DHA’ya dayanarak verdiği  habere göre, Gülen’e bağlı kişilerin devlet kurumlarında kendi aralarında gizli yazışmalar yaptıklarını; bunun devlet memurluğuyla hiçbir şekilde örtüşmeyen bir tavır olduğunu belirten Tezel, Gülen’in destekçisi olan devlet memurlarının devlette kendi amirlerinden değil, kendisinin bütün dünyanın imamı olduğunu söyleyen bir imamdan talimat aldıklarını kaydetti.

Fethullah Gülen’in kendisini eğitim faaliyeti gösteren ‘bilge bir imam’ gibi sunduğunu belirten Büyükelçi Tezel, öte yandan, Gülen’in ve adamlarının, amaca ulaşan her yolu mübah gördüklerini; bu nedenle devlette her yolla yükseldiklerini ve bu çerçevede kendi adamlarına yer açmak için başka kişileri komplolarla devlet görevlerinden uzaklaştırmaktan çekinmediklerini vurguladı. Fethullah Gülen’in ABD’de 11 Eylül 2011’de düzenlenen terör saldırısı sonrasında dünyada oluşan ortamdan da iyi yararlandığını belirten Tezel, Fethullah Gülen’in bu şartlar altında kendisini Uluslar arası topluma “radikal İslam’a karşı ılımlı alternatif” olarak sunduğunu ifade etti.

Büyükelçi Tezel, Gülen’in uzun süre hem Uluslararası toplumu, hem de Türk devlet yetkililerini yanıltmayı başardığını dile getirdi.

Foto: Ukrainian Photo

URL: http://ukrturk.net/?p=46496

Yazan - 18:42. Kategori Haber, Politika, Ukrayna - Türkiye, Ukrayna'daki Türk Toplumu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel’den Ukrayna basınına çarpıcı açıklamalar”

  1. Ertan

    Sözkonusu terör eylemi 11 Eylül 2001 tarihinde yapılmıştı. 2011 olan ifade yanlıştır.

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Türkiye Ukrayna

 

Ukrayna

Ukrayna