UkrTürk
$  27.400 UAH /  27.850 UAH  32.300 UAH /  32.900 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Merak edilen sorular, Ukrayna’da nüfus cüzdanı kaybedildiğinde ne yapmak gerekir?

19 Ocak 2017

UkrTürk günlük hayata ilişkin merak edilen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

YUVİTO Hukuk ve Danışmanlık Şirketi partnerlerinden hukukçu Evren Damyan Türk vatandaşlarının Ukrayna’da nüfus cüzdanlarını kaybetmeleri halinde yapılması gerekenlerin kaleme  alındığı bir yazı hazırladı.

Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı, sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve nüfus kütüklerinde kaydı bulunduğunu kanıtlayan resmi kimlik belgesidir. Yurtiçinde Nüfus Müdürlükleri, yurtdışındaysa Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilcilikleri tarafından verilir.Kanunen her Türk vatandaşı, doğumuyla beraber nüfusa kaydettirilmeli ve adına nüfus cüzdanı çıkarttırılmalıdır.

Ukrayna’da Nüfus cüzdanının kaybolması durumunda ne yapılması gerekir?

Yurtdışında yerleşik ya da yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının, burada bulunan ülkelerde nüfus cüzdanlarını herhangi bir nedenle yeniden çıkarmak zorunda oldukları durumda ne yapmalıdırlar? Yurtdışında nüfus cüzdanı nasıl çıkarılır bununla ilgili bilgiler aşağıda yer alıyor.

Karakola gitmem gerekiyormu?

Evet Kiev’de bulunan Büyükelçiliğe gitmeden önce Polis karakolundan nüfus cüzdanı kaybına ilişkin alacağınız tutanak olması gerekmektedir.

Kaç fotoğraf isteniyor, boyutunun ne olması gerekiyor?

Fotoğrafınızdan 2 adet elinizde bulunması gerekiyor.
Fotoğrafın boyutları 50 x 60 mm, arka planı beyaz, fotoğraftaki resminizin ciddi ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekiyor. Gerekli fotoğrafları sağladıktan sonra Kiev Büyükelçiliği’ne gidiyorsunuz.

Büyükelçiliğin çalışma saatleri ne zaman?

09:00-12:00 dir bu saat aralığında gitmek gerekiyor. Şahsen başvuru gereklidir.

Görevliye nüfus cüzdanını neden yeniletmek istediğinize dair kısa bir bilgi verdikten sonra, ilk olarak fotoğrafınızı veriyorsunuz ve birkaç dakika sonra size imzalamanız için belgeler veriyor.

Nüfus cüzdanı bedeli 3 Euro’dur. Yeni nüfus cüzdanınız başvuruyu takip eden bir sonraki mesai günü teslim edilmektedir.

UVITO Partneri Hukukçu Evren Damyan

NOT:

Yukarıdaki bilgilerin yanlış yorumlanması, değişmesi durumlarında doğacak zararlardan UkrTürk sorumlu değildir. UkrTürk konsoloslukla ilgili işlemlerin Türkiye’nin dış temsilciliklerinden bilgi alınarak yapılmasını önerir.

URL: http://ukrturk.net/?p=44046

Yazan - 10:36. Kategori Evren Damyan, Günlük Yaşam, Haber, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Türkiye Ukrayna

 

Ukrayna

Ukrayna