UkrTürk
$  27.400 UAH /  27.850 UAH  32.300 UAH /  32.900 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Merak edilen sorular, Ukrayna’da pasaportum kayboldu ne yapmalıyım?

5 Ocak 2017

UkrTürk, günlük hayatta merak edilen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

UkrTürk yazarlardan Hukuk Şirketi YUVİTO partnerlerinden hukukçu Evren Damyan pasaportun kaybolması halinde neler yapılması gerektiğinin anlatıldığı bir yazı hazırladı.

Yurtdışında Pasaportum Kayboldu! Kayıp ya da çalıntı pasaportlarla ilgili ne yapmalıyım?

Yurtdışı seyahati esnasında kayıp veya çalınma sebebi ile pasaportunuz kaybolduğu durumda dikkatli ve hızlı hareket etmeniz gerekmektedir. İlk işlem olarak

En Yakın Polis Merkezine Gidin
Öncelikle polise giderek bir tutanak tutturmanız gerekiyor. Bu tutanak her yerde işinize yarıyor ve pasaportunuz kullanılarak illegal işler yapılırsa elinizde bir dayanak oluyor. Ayrıca ülkenize döndüğünüzde tekrar pasaport çıkartırken de işinizi kolaylaştırıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu’na başvurun
Tutanaktan sonra yapmanız gereken ülkeden çıkabilmenizi sağlayacak olan geçici bir belge. Aldığınız karokolda verilen tutanak ile Konsolosluğa başvurmanız gerekiyor. Burada size hemen bir geçici pasaport düzenliyorlar.

Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğunun sizden istediği belgeler

Nüfus cüzdanınızın aslı
1 adet biyometrik fotoğraf
Karakol tutanağı (kayıp veya çalınma )
Geri Dönüş Uçak bileti

Geçiçi pasaport süresi kaç gündür?
Bu pasaport verildiği günden itibaren 20 gün geçerli oluyor ve ülkeden çıkış yapabilmenizi sağlıyor.

Kayıp pasaporttaki vizeler ne oluyor?
Örneğin 1 yıl geçerli vizenizin olduğu pasaportunuzu kaybettiniz. Yeni pasaport çıkarttıktan sonra tüm belgeleri yeniden hazırlamanız gerekiyor.

Yurtdışına seyahat etmek için kaç farklı pasaport çeşidi vardır ?
yabancı ülkelere giriş ve çıkışlarda kullanılan, kimlik yerine geçen resmi bir belge olarak tanımlanıyor. Türk vatandaşları 4 farklı pasaport çeşidini, mesleki durumları ve statülerine göre kullanabiliyor.

1. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport
Türk vatandaşları ve KKTC vatandaşlarının alabileceği pasaport türü olarak biliniyor. Standart özellikler taşıyan bordo pasaport sahipleri birçok yabancı ülkeye vize ile giriş yapabiliyor.

2. Hususi (Yeşil) Pasaport
Hususi (Yeşil) Pasaport, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) eski üyeleri, bakanlar ile birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapan devlet memurlarına veriliyor. Ayrıca il ve ilçe belediye başkanlarına görevleri boyunca ve hususi pasaport taşıma hakkı bulunan kişilerin 25 yaşına kadar olan çocukları da yeşil pasaport alabiliyor. Yeşil pasaportla bazı ülkelere vizesiz seyahat edilebiliyor.

3. Hizmet (Gri) Pasaport
Hizmet (Gri) Pasaport, devlet kurumları adına resmi görevle yurtdışına gönderilenler, sarı basın kartı taşıyan gazeteciler ile sempozyum, bilimsel ve kültürel etkinlik nedeniyle yurtdışında görevlendirilen akademisyenlere görev süreleri boyunca veriliyor. Hizmet pasaportuna sahip kişiler bazı ülkelere vizesiz seyahat edebiliyor.

4. Diplomatik (Siyah) Pasaport

Diplomatik (Siyah) Pasaport, Türkiye Cumhuriyeti büyükelçilik ve konsolosluklarında görev yapan diplomatlara, TBMM üyelerine, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay üyelerine, eski cumhurbaşkanlarına, valilere, büyükşehir belediye başkanlarına ve üst düzey devlet kadrolarına veriliyor. Diplomatik pasaport ile dünyanın birçok ülkesine vizesiz seyahat etmek mümkün.

YUVİTO Hukuk Şirketi Partnerlerinden hukukçu Evren Damyan

NOT: Yukarıdaki bilgilerin değişmesi, yanlış yorumlanması halinde doğacak zararlardan UkrTürk sorumlu değildir. UkrTürk işlemlerin yürülükte olan en son yasal düzenlemeye uygun olarak hukukçuların tavsiyesi ile yapılmasını önerir.

 

URL: http://ukrturk.net/?p=43894

Yazan - 09:18. Kategori Evren Damyan, Günlük Yaşam, Haber, Yazarlar. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Türkiye Ukrayna

 

Ukrayna

Ukrayna