UkrTürk               
$  26.920 UAH /  27.100 UAH  29.050 UAH /  29.350 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Nasreddin Hoca, Türk ve Ukraynalı karikatürcüleri Kiev’de buluşturdu

24 Ekim 2016

ukrayna-kariktaurKarikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker, Türkiye ile ilgili olarak dış dünyada meydana gelen olumsuz imajı karikatür ve mizah yolu ile kırmaya çalıştıklarını söyledi.

Haberler.com’un AA’ya dayanarak verdiği habere göre Türk karikatür sanatçıları Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Ulusal Taras Şevçenko Müzesi’nde Ukraynalı karikatür sanatçıları ile bir araya geldi.

Düzenlenen buluşma toplantısında Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması’nda başarılı olan Ukraynalı karikatüristlerin ödülleri teslim edilirken, ödüllü eserler salonda sergilendi.

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker AA’ya yaptığı açıklamada, Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması’nın, benzerleri arasında dünyada birinci sırada yer aldığını bildirdi.

36 yıldır yapılan yarışmaya her yıl dünyanın pek çok ülkesinden katılım sağlandığını belirten Peker, bütün bu ülkelerde Türk kültürünün önemli ismi Nasreddin Hoca’nın, Türk mizahı ve karikatürünün tanınır hale geldiğini ifade etti. Peker, “Bu yarışma ile Türkiye’yi tanıtmada çok büyük bir görevi üstleniyoruz.” dedi.

Türk karikatüristler olarak kendilerini “Nasreddin Hoca’nın torunları” olarak tanıttıklarını dile getiren Peker, uluslararası camiada Türk mizahına ve karikatürüne büyük bir saygı oluştuğunu kaydetti.

Gelecek yıl nisan ayına kadar Slovakya, Slovenya, Romanya, Bulgaristan ve İran’da Türk karikatürü ile ilgili farklı etkinlikler düzenleyeceklerini aktaran Peker, “Bu ülkelerde Türk mizahını ve karikatürünü en iyi şekilde temsil edeceğiz. Türkiye üzerinde oynanan oyunları hep beraber görüyoruz. Turizm maalesef bu yüzden çok geriledi. İnsanları güldürerek, çabalarımızla dünyaya güven veriyoruz. Çok önemli bir görevi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz.
Dış dünyada Türkiye ile ilgili oluşan imajı mizah ve karikatürle kırmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın Poltova şehrinde 120 eserlik Nasreddin Hoca Figürleri Sergisi açtıklarını anlatan Peker, gelecek yıl da başkent Kiev’de eski Türk karikatürcülerin eserlerinin yer aldığı bir sergi açacaklarını açıkladı.

Türkiye’de düzenlenen 7. Uluslararası Turizm Karikatür Yarışması birincisi ve 2016 Nasreddin Hoca Özel Ödülü sahibi Ukraynalı karikatür sanatçısı Olena Tsuranova, “Nasreddin Hoca en sevdiğim mizah figürlerinden birisi. Türk mizahını çok beğeniyorum. Türk ve Ukrayna toplumu arasında çok fazla ortak kültür değerleri var. Nasreddin Hoca ile ilgili çizdiğim karikatürde, ne kadar ihtiyarlarsan o kadar bilgeleşirsin konusunu ele aldım. Bu yüzden eserimde saat üzerinde eşeğine ters binmiş olan Nasreddin Hoca’nın kavuğunun sargısı büyük. Bu, zamanın insanı bilgeleştirmesini yansıtıyor.” diye konuştu.

URL: http://ukrturk.net/?p=42841

Yazan - Eki 24 2016. Kategori Diğer, Günlük Yaşam, Haber, Kültür Sanat, Ukrayna - Türkiye. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Türkiye Ukrayna

Verification: 480625ef0cc6e348

Ukrayna

Ukrayna