$  26.100 UAH /  26.350 UAH  30.250 UAH /  30.850 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

New York Times’ta skandal iddia, ‘Kuzey Kore’ye füze teknolojisi Ukrayna’dan gitti’

New York Times’ta yayınlanan bir makalede Kuzey Kore’ye kıtalararası balistik füze teknolojisinin Ukrayna’dan gittiği iddia edildi.

‘Provokasyon’

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise bu iddia sert bir dille yalanlanarak ‘provokasyon’ denildi.

ABD merkezli New York Times gazetesinde yayınlanan bir makalede Kuzey Kore’nin ABD’ye de ulaşabildiği iddia edilen kıtalararası balistik füzeleri başarıyla test etmesinin, Ukrayna’da Yujmaş’ta üretilen roket motorlarının karaborsadan yasadışı olarak Kuzey Kore’ye satılması sonucu mümkün olduğunu öne sürdü.

Soğuk savaş döneminden itibaren Rusya’nın balistik füze programının önemli bir parçası olan ve Ukrayna’da yer alan roket fabrikasından getirtilen ürünlerin, peş peşe başarısız denemelerden sonra Kuzey Kore’nin nasıl başarılı roket denemeleri yapmaya başladığı sorusunun cevabı olduğu iddia edildi.

İddialar asılsız

 

İddaların ardından bir açıklama yapan Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov, söz konusu iddanın gerçekle bağdaşmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, konunun teknik detaylarına yer verilerek, kullanılan sistemlerin birbirine uyumlu olmadığı ve uygulanmasının da mümkün olmadığı bildirildi.

UNİAN

UNİAN 2

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.