$  28.600 UAH /  28.900 UAH  34.800 UAH /  35.400 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

“O Kıyıda” resim sergisi İstanbul’u Kiev’e taşıdı (galeri)

IMG_6986Ukrayna’nın ünlü ressamlarından oluşan bir grubun İstanbul’a dair yaptıkları resimlerden oluşan “Na Tomu Berezi” (O Kıyıda) isimli sergi Ukrayna Modern Resim Sanatları Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar ve Azerbeycan Kiev Büyükelçisi Eynullah Medetli’nin de katıldığ sergi, Gliboçitska 17 adresindeki (Azeybaycan Büyükelçiliği karşısı) Ukrayna Modern Resim Sanatları Müzesinde 15 Mayıs Çarşamba günü açıldı.

Ukrayna’daki Türklerin yanı sıra Ukraynalı sanatseverlerin de yoğun ilgi gösterdiği sergi, Türkiye merkezli Globart Sanat Galerisi inisiyatifi ile başlayan bu projenin ikinci ayağını oluşturuyor.

Serginin ilki İstanbul’da düzenlenmişti.

IMG_688012 ressamın 50 çalışması sergileniyor

Açılışı günü sergiye ilişkin açıklamalarda bulunan Globart Sanat Galerisi direktörü Şahin Alpaslan, Ukrayna’nın Feodosya kentinde Ayvazovski Müzesini ziyareti esnasında tanıştığı bir ressamla tanışmasından sonra böyle bir projeye başladıklarını söyledi.

Alpaslan Kiev’deki sergide Ukrayna’nın değişik kentlerinden 12 ressamın İstanbul’u ziyaretleri neticesinde yaptığı 50 civarında tabloyu sanatseverlerin zevkine sunduklarını kaydetti.

IMG_7028Ukrain halkının kültür ve sanat alanında çok yetenekli olduğuna defalarca kez şahit olduğunu belirten Kültür ve Tanıtma Ataşesi Berat Yıldız ise kendilerine İstanbul’u hissettirdikleri için ressamlara teşekkür etti.

“O Kıyıda”sergisi 7 Haziran’a kadar görülebilir

www.ukrturk.net

KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

1 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.