$  26.100 UAH /  26.350 UAH  30.250 UAH /  30.850 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Odesa Öğrenci Derneği’nden 18 Mart Çanakkale Zaferi anma etkinliği

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yıl dönümü Odesa’da düzenlenen etkinlikle anıldı.

Odessa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği tarafından organize edilen anma programına Türk öğrencilerin yanı sıra Ukraynalı konuklar da katıldılar.

‘Türk tarihinin dönüm noktalarından biri’

Anma töreninde bir konuşma yapan Odessa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği Başkanı Semih Çelik ”Çanakkale Savaşı Türk Tarihinin en önemli dönüm noktalarından biridir. Düveli Muazama denilen yedi düvelin saldırdığı ve yenildiği yerdir Çanakkale.’ diyerek başladığı konuşmasını  ‘Seyit Onbaşıların, Ali Çavuşların, Yahya Çavuşların, 57. Alayın, daha nicelerinin ne zor şartlarda ne yoklukta mücadele ettikleri nice kahramanlıkların yaşandığı dünyada eşi benzeri görülmeyen bir savaştır Çanakkale. Doğu’lusu, Batı’lısı, Kuzey’lisi, Güney’lisi bir ulusun vatan için sırt sırta çarpıştığı, şehit olarak koyun koyuna yattığı yerdir Çanakkale.’ sözleri ile sürdürdü.

100 yılda bir gelen dahi Mustafa Kemal Atatürk
Çanakkale savaşını Mustafa Kemal gibi dünyaya 100 yılda bir gelen dahinin ortaya çıktığı, savaşın ve bir ulusun kaderini Anafartlarda, Conk Bayırında, Kanlı Sırtta nasıl değiştirdiğinin belges olarak niteleyen Semih Çelik; ‘Odessa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği yani Odessa’daki öğrenciler olarak,bugün ülkemizden uzak bir konumda kendi imkanlarımız ölçüsünde şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin yanında olmaya çalıştık, bundan sonra da yanlarında olacağız ve onları hiç unutmayacak, unutturmayacağız. Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm silah arkadaşlarını rahmetle,minnetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum, şehitlerimizin ruhları şad olsun.” diye konuştu.

Anma programında Çanakkale adlı şiirini okuyan Odessa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği Başkan Yardımcısı Meltem Yılmaz herkesi duygulandırdı. Programda Ukrayna’lı Irına Androsovıc Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı türküsünü çok duygulu söylemesi herkesi duygulandırdı.

Odesa Türk Kültür ve Öğrenci Derneği Eski Başkanı Resit Ergin ise yaptığı konuşmada:

”18 Mart bizler ve diğer milletler için bir ders niteliğini taşımaktadır. Çanakkale Savaşında hayatını kaybeden binlerce Mehmetçiği anmak için bugün burada toplandık.’

‘Bu vatan Mehmetçikler olduğu sürece böyle destanlar yazmaya devam edecektir. Burada bizlere düşen önemli vazife, uğrana bu kadar kanlar dökülmüş vatan topraklarını korumak ve gerektiği takdirde onun için savaşmaktır.OTKOD Yönetim Kadrosuna burdan teşekkür ediyorum çok güzel bir anma töreni hazırlamışlar inşallah ilerleyen zamanlarda dahada güzel şeyler yapıcaklar’” dedi.

Otkod.com

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.