$  0.000 UAH /  0.000 UAH  0.000 UAH /  0.000 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%9, 12 ay/%13, USD - 6 ay/%5, 12 ay/%6, EUR - 6 ay/%3.5, 12 ay/%5

Rusça’nın yerel dil statüsü alması ne demek? İşte merak edilen sorunun yanıtı

16 August 2012

ukraynaca 300x168 Rusçanın yerel dil statüsü alması ne demek? İşte merak edilen sorunun yanıtıÇok tartışıldı, parlamentoda kavgalara neden oldu.

Gösteriler, tartışma programları, suçlamalar birbirini izladi.

Ve en sonunda dil yasası kabul edildi.

Devlet Başkanı’nın onayının ardından önce Odesa’da Rusça “yerel dil” statüsü kazandı. Bu şehri Sevastopol, Donetsk ve Zaparoje izledi.

Başka şehirlerin de (bölgelerin de ) Rusça’yı “yerel dil” yapan düzenlemeleri kabul etmesi bekleniyor.

Peki “yerel dil” yada Rusça’dan doğrudan tercümesi ile “bölgesel dil” statüsü neler değiştiriyor?

İşte o sorunun yanıtı:

1 . Rusça’nın yerel dil statüsü kazanması ile birlikte yerel yönetimler tarafından kabul edilen kararlar iki dilde (Rusça  ve Ukraynaca olacak). İş hukukunun ilgilendiren belgeler, ya da yazışmalar Rusça yapılabilecek.  Halkın yerel makamlara yazacağı dilekçeler Rusça olabilecek.

2.  Sokak, şehir, köy vb. yerleşim yerlerindeki tabelalar, şirket isimleri, iş yeri isimleri, devlet organlarının tabelaları iki dilli olabilecek.

3.  Rusça’nın “yerel dil” olduğu yerleşim bölgelerinde öğrencilere  okul öncesi, ilk ve orta öğretim kurumları ve yüksek eğitim kurumlarında Rusça seçme hakkı tanınıyor. Bu okullarda çocukları eğitim gören aileler,yazacakları dilekçeler ile Rusça eğitim alabilecekler.

4. Rusça’nın “yerel dil” olduğu yerleşim birimlerindeki radyo ve televizyonlar Rusça yayın yapabilecek ve bunun için bir lisans alınmasına gerek olmayacak. Sinemalardaki yabancı filmeler Rusça gösterilebilecek.

5. Rusça’nın “yerel dil” olduğu yerleşim birimlerinde radyo, televizyon, bilbord ve diğer reklam araçlarındaki ticarei reklamlar Rusça yapılabilecek.

6. Biletler, kupon, mühürler  vb. materyaller istenen dilde hazırlanabilecek.

http://korrespondent.net/ukraine/politics/1384452-partiya-regionov-obyasnila-chto-izmenitsya-s-utverzhdeniem-russkogo-yazyka-regionalnym

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Rusça'nın yerel dil statüsü alması ne demek? İşte merak edilen sorunun yanıtı, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Short URL: http://ukrturk.net/?p=13060

Posted by on Aug 16 2012. Filed under Haberler, Politika. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

You must be logged in to post a comment Login

Search Archive

Search by Date
Search by Category
Search with Google

Photo Gallery

Log in