$  26.250 UAH /  26.500 UAH  30.500 UAH /  31.100 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

TİKA Ukrayna Koordinatörü Bolat; 20 yılda 40 milyon dolarlık proje gerçekleştirdik

TİKA’dan Ukrayna’da anaokulu tadilatıÜlkede eğitim altyapısına destek projesi kapsamında başkent Kiev’de işitme engellilere de hizmet veren anaokulunun dış cephe ve ısı yalıtımı tadilatı yapıldı.
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir anaokulunun dış cephe ve ısı yalıtımı tadilatını gerçekleştirdi.

TRT’de yayınlanan habere göre TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğünün eğitim altyapısına destek projesi kapsamında yaptığı çalışmanın tamamlanması nedeniyle Obolon semtinde bulunan 602 numaralı anaokulunda açılış töreni düzenlendi.

Törene, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, TİKA Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Tolga Keskin, TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Kiev Obolon Bölge İdaresi Başkanı Aleksandr Tsibulşçak ve Kiev Şehir Meclisi Üyesi Ludmila Postanko katıldı.

Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Tezel, törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın Ukrayna’da uzun yıllardır çok güzel işler yaptığını belirterek, “Maalesef Kırım’da ve hükümetin kontrolünde bulunmayan yerlerde son dönemlerde çalışmalar olmadı, olamadı ama Ukrayna genelinde Türkiye-Ukrayna dostluğunu ortaya koyan, gösteren çalışmalar devam ediyor.” dedi.

Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin çok iyi bir dönemden geçtiğine dikkati çeken Tezel, yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kiev’i ziyaret edeceğini bildirdi.

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Bolat, Ukrayna’da 1997’den bu yana faaliyetlerine devam ettiklerini söyleyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ukrayna’da 20 yılda 300’ü aşkın 40 milyon dolarlık proje gerçekleştirdik”

“Ukrayna’da 20 yılda 300’ü aşkın 40 milyon dolarlık proje gerçekleştirdik. Eğitim altyapısına destek projesi kapsamında şimdiye kadar 50 proje gerçekleştirdik. Kırım’da ve Ukrayna’nın değişik bölgelerinde özellikle de yerlerinden edilmiş insanların yaşadığı bölgelerde eğitim altyapısı, özellikle de kış şartları nedeniyle ısı yalıtımıyla ilgili talepleri karşılamaya çalışıyoruz.”

Ukrayna genelinde sadece eğitim altyapısı değil sağlık başta olmak üzere kurumların kapasite artırımı, insan kaynakları profilinin düzeltilmesi gibi birçok alanda projeleri hayata geçirdiklerinin altını çizen Bolat, anaokulu ve ortaöğretim okullarının yanı sıra Taras Şevçenko Üniversitesi gibi ülkenin önde gelen üniversiteleri ve diplomasi akademisi gibi eğitim kurumlarıyla da mutabakat çerçevesinde çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Bolat, “Eğitim başta olmak üzere yeni Ukrayna’nın yeni kurumlarının yeniden yapılandırılmasında hem altyapı hem tecrübe paylaşımı gibi birçok projeye imza atıyoruz.” diye konuştu.

Kiev Obolon Bölge İdaresi Başkanı Tsibulşçak, Ukrayna ve Türkiye’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği bu projenin uluslararası iş birliği bakımından güzel bir örnek olduğunu söyleyerek, Türkiye ile iş birliğini sürdürmek istediklerini dile getirdi.

Açılışta, anaokulu öğrencileri dans gösterisi yaptı.

Başkent Kiev’in Obolon semtinde bulunan 602 numaralı anaokulu, 140 öğrenci ile eğitim faaliyetlerini yürütüyor. Anaokulunda özel bakıma muhtaç işitme engelli çocuklara da eğitim hizmeti veriliyor.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.