$  27.800 UAH /  28.050 UAH  31.500 UAH /  32.000 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna’dan TİKA’ya ‘hayırseverlik’ ödülü

Beşincisi düzenlenen “Hayırsever Ukrayna” yarışmasında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ödüle layık görüldü.

Sosyal sorunların çözümüne katkıda bulunulmasına yönelik olarak; Ukrayna’da toplumun hayırseverlik konusunda bilgilendirilmesi ile yardım ve gönüllülük faaliyetlerinin teşviki amaçlarıyla organize edilen “Hayırsever Ukrayna” Milli Yarışması’nın beşincisi, dün 29 Mart Çarşamba tarihinde düzenlendi.

2016 boyunca en etkin projeleri gerçekleştirilen kurumlara ve kişilere ödülleri dağıtıldı.

Çin, Almanya, Polonya ve ABD gibi birçok ülkenin aday olduğu “Sosyal Alanda, Yurtdışından Yardım” kategorisinde aday gösterilen TİKA Ukrayna Program Koordinasyon Ofisinin “Üçüncülük Ödülü” kazandığı yarışmada, 22 dalda rekabet etmek üzere toplam 744 aday gösterilmişti.

Büyük, orta ve küçük işletmeler ile limited şirketler tarafından sağlanan hayırseverlik faaliyetleri, toplu gönüllülük, Ukrayna çapında ve bölgesel düzeyde gerçekleştirilen faaliyetler, sosyal alanlardaki (sağlık, eğitim ve bilim, sanat, kültür vb.) projeler, sivil savunma, medya, STK’lar tarafından yürütülen hayırseverlik faaliyetleri başta olmak üzere çok sayıda kategoriyi içeren yarışma, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun eşi Marina Poroşenko’nun himayelerinde gerçekleşti.

Açılış konuşmasını yapan Poroşenko; “Ukrayna halkına karşı duyduğunuz ilgi ve güveniniz için teşekkür ederim. Yaptığınız hayırseverlik faaliyetleri, Ukrayna’nın geleceğine yapılan yatırımlar niteliğindedir” dedi.

Ukrayna’nın üst düzey bürokrat, siyasetçi ve milletvekillerinin iştirakiyle gerçekleşen toplantıda ayrıca; Ukrayna’daki Müslüman, Yahudi ve Hıristiyan Mezheplerinin dini liderleri de söz alarak hayırseverliğin dinler üstü ve insanları birleştiren bir unsur olduğunu vurguladılar. Eski Ukrayna Cumhurbaşkanı eşi olan Katerina Yuşenko, “Ukrayna 3000” isimli Uluslararası Hayırsever Vakıf Gözetim Kurulu Başkanı ve önde gelen Ukraynalı sanatçı, yazar ve medya temsilcilerin de dinlendiği yarışmada, alanında ilk üçe kalarak Polonya Caritas Vakfı ve Amerika Ukrayna Kadınlar Birliği ile yarışan TİKA’ya ödülünü Ukrayna’nın Avrupa ve Kuzey Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı İvanna Klimpuş-Tsinsadze sundu. Klimpuş-Tsinsadze, zor zamanlarında Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmeyen ve yaptıkları proje ve programlarla ülkenin gelişmesine katkıda bulunan tüm adaylara minnettarlığını bildirdi.

TİKA Ukrayna’ya yönelik olarak, 1997 yılında açılan Kırım Program Koordinasyon Ofisi ve 2013 yılı itibariyle Kiev’de faaliyete giren merkez ofis mahiyetindeki Ukrayna Program Koordinasyon Ofisi aracılığıyla; 40 Milyon ABD doları tutarında bir bütçe ile 300’den fazla proje hayata geçirdi. Ukrayna’daki soydaş ve akraba toplulukların (Kırım Tatarları, Gagavuzlar ve Ahıska Türkleri) sosyal ve ekonomik hayata entegrasyonları başta olmak üzere tüm ülke geneline yönelik olarak gerçekleştiririlen ve 2011 senesinde başlatılan “Türkiye Cumhuriyeti ile Ukrayna arasında Yüksek Düzey Stratejik Konsey “düzeyindeki ilişkilerle daha da ivme kazanan projelere yönelik Ukrayna kamuoyunda oluşan olumlu tepki dikkat çekiyor.

Kırım Haber Ajansı

QHA

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.