UkrTürk               
$  26.450 UAH /  26.750 UAH  31.000 UAH /  31.600 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna’nın renkleri Ankara’da sergilendi, Vişivanka Günü’ne yoğun ilgi (galeri)

30 Mayıs 2017

Ukraynalıların geleneksel kıyafeti Vışıvanka, Ankara’da ilk kez düzenlenen Vışıvanka Günü ile kutlandı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Vışıvanka Günü’nün gelenekselleşmesi temennisinde bulundu.

Hurriyet’in haberine göre, Ukraynalıların, Sovyet Birliği zamanında giyilmesi yasak olan, bağımsızlığa kavuşulmasıyla serbestleşen geleneksel kıyafeti ‘Vışıvanka’ için Ankara’da etkinlik düzenlendi.
Ukrayna Ankara Büyükelçiliği tarafından Milli Kütüphane’nin konferans salonunda yapılan Vışıvanka Günü etkinliğine, Ukrayna’dan gelen misafirlerin yanı sıra büyükelçilik çalışanları, Ankara’da yaşayan Ukraynalılar ve öğrenciler katıldı.
Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Vışıvanka Günü’nü Ankara’da ilk defa kutladıklarını, bunun tarihi bir gün olduğunu söyledi. Sybiha, Vışıvanka Günü’nün gelenekselleşmesi temennisinde bulundu.

70’DEN FAZLA ÜLKE KATILDI

Kiev’den bu organizasyon için gelen Vışıvanka Günü’nün kurucusu Lesia Voroniuk, Ukrayna’nın paskalya yumurtası işlemeli gömleğinin meşhur olduğuna değindi. Voroniuk, Vışıvanka’nın Ukrayna için çok önemli olduğunu, belirterek, “Vışıvanka Günü önce milli bayram oldu daha sonra ise tüm dünya tarafından kutlanmaya başlandı. Bu sene bu bayrama 70’den fazla ülke katıldı. Dünya Vışıvanka Günü Ukraynalıların yaşadığı her ülkede kutlanır” dedi.
Konuşmalardan sonra “Vışıvanka Günü” nedeniyle yapılan fotoğraf yarışmasında dereceye girenlere ödül verildi. Geleneksel kıyafetlerin sergilendiği bir defilenin de yapılmasının ardından Vışıvanka tarihinin anlatıldığı “Milletin Hazinesi” adlı belgesel gösterildi.

Hurriyet

URL: http://ukrturk.net/?p=45627

Yazan - 22:25. Kategori Diğer, Günlük Yaşam, Haber, Kültür Sanat, Ukrayna - Türkiye. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

Arşivde ara

Tarih bazında ara
Kategori bazında ara
Google bazında ara

Türkiye Ukrayna

 

Ukrayna

Ukrayna