$  25.850 UAH /  26.180 UAH  30.200 UAH /  31.000 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Yavuz Fırkateyni Sivastopol’deki Türk Şehitliğini ziyaret etti

Karadeniz Deniz İşbirliği Görev Grubu’nun (BLACKSEAFOR) Nisan – 2012 Aktivasyonu çerçevesinde Ukrayna’nın Sivastopol limanına gelen TCG Yavuz Fırkateyni mürettebatı 1853-1856 Kırım Savaşında şehit düşenlerin bulunduğu mezarlığı ziyaret etti.

14 Nisanda yapılan törene Türkiye Cumhuriyeti’nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Odessa Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Büyükelçilik Askeri Ataşesi Albay Cengiz Fitoz, Akmescit Fahri Başkonsolosu Seyran Osmanov, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Kırım Koordinatörü Ahmet Çınar yer aldı.

Törende, Kırım’da şehit düşen 35 bin askerin anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı çalındı. Törende, Büyükelçi Mehmet Samsar, Askeri Ataşe Albay Cengiz Fitoz ve Yavuz Fırkateyni komutanı Kurmay Yarbay Murat Erdem, şehitler anıtına çelenk bıraktılar. Büyükelçi Mehmer Samsar, şehitlik defterini imzaladı.

Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, “BLACKSEAFOR çerçevesinde Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı Yavuz Fırkateyninin yaptığı ziyaret dolayısıyla burada bulunuyoruz. Türk Deniz Kuvvetlerinin bu önemli gemisinin burada olmasından dolayı, 1853-1856 Kırım Savaşında şehit olan askerlerimizin mezarını ziyaret etmek istedik.” dedi.

BLACKSEAFOR HAKKINDA

Karadeniz Deniz İş Birliği Görev Grubu (BLACKSEAFOR), Karadeniz’de barış ve istikrarın idamesi çerçevesinde; bölgesel iş birliği faaliyetlerinin artırılması ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak Türkiye’nin girişimleri, Bulgaristan, Gürcistan, Romanya, Rusya Federasyonu ve Ukrayna’nın katılımıyla 2001 yılında kuruldu.

Nisan ve Ağustos aylarında olmak üzere her yıl iki dönem halinde aktive edilen BLACKSEAFOR’un komutası, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler tarafından dönüşümlü olarak icra edilmekte.

BLACKSEAFOR’un Nisan-2012 aktivasyonu, 06-24 Nisan 2012 tarihleri arasında, Köstence/Romanya, Sivastopol/Ukrayna ve İstanbul limanlarına istinaden 12 günü liman, 6 günü seyir faaliyeti olmak üzere toplam 5 safhada icra ediliyor.

BLACKSEAFOR’un Nisan-2012 aktivasyonu kapsamında TCG Yavuz fırkateyninin yanı sıra, Bulgaristan’nı BGS Reşitelni korveti, Romanya’nın ROS Sebastian korveti, Rusya Federasyonu’nun RFS Tsezar Kunikov tank çıkarma gemisi ve Ukrayna’nın UPS Çerkası mayın tarama gemisi yer alıyor.

Aktivasyon kapsamında; barışı destekleme harekatı ve arama kurtarma eğitimleri, Deniz Yıldızı-2012 Tatbikatına iştirak eden unsurlarla müşterek eğitimler, gemicilik, taktik manevra ve muhabere eğitimleri, Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler arasındaki dostluğun ve işbirliğinin pekiştirilmesi faaliyetleri icra ediliyor.

Halihazırda Rusya Federasyonu’nda olan kuvvetin komutası bu yıl Ağustos ayında Gölcük/Kocaeli’de icra edilecek törenle, Türk Deniz Kuvvetlerine devredilecek.

Haber: QHA
Fotoğraflar: QHA
http://qha.com.ua/yavuz-firkateyni-murettebati-sivastopol-deki-turk-sehitligini-ziyaret-etti-110323tr.html

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.