$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.250 UAH /  30.700 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

15 Temmuz “Darbe teşebbüsünün 3. yılı”

FETÖ, Türkiye açısından arz ettiği tehdidin yanında aynı zamanda bölgesel ve küresel
etkileriyle birlikte uluslararası barışı ve güvenliği tehdit edecek potansiyele sahip
devletlerarası ilişkileri etkileyen bir terör örgütüdür.
FETÖ’nün uluslararası yapılanmasının aydınlatılması sadece Türkiye’nin ulusal güvenliği açısından değil, uluslararası barış ve güvenlik için de önemli bir durumdur.
ABD, örgütün hâlihazırda dünya çapında faaliyetlerinin merkezi konumundadır. Bununla organlarının kapatılmasının ardından örgüt tarafından, özellikle sosyal medyanın bir haberleşme aracı ve bilgi kaynağı olarak kullanıldığı görülmektedir.  FETÖ için medya, profesyonel bir sektör olmaktan öte, illegal biçimde sızdırılan bilgi ve
belgelerin söylem inşası kapsamında kullanılması amacıyla önemlidir.
FETÖ, eğitim üzerinden bir terör örgütü inşa etmiş ve örgüt yapılanması için eğitimi araç olarak kullanmıştır.

FETÖ yapılanmasının eğitime özel bir önem atfetmesinin temel sebebini; “insan kaynağına erişim, eğitim faaliyetleri ile yurt içinde ve yurt dışında meşruiyet kazanmak ve bu  faaliyetlerden gelir elde etmek” oluşturmaktadır.
Örgüt, birçok ülkede, okullarını ya yerel kişilere ya da batılı şahıslara devrederek eylemlerini gizleme yoluna gitmektedir.
FETÖ elebaşı Fethullah Gülen, örgüt içerisindeki eski nesil-yeni nesil tartışmalarında tavrını üst sorumlulardan yana koymuştur.
F. Gülen’in, “nitelikli mensupların hicretine özen gösterilmesi, herkesin hicret ettirilmesinin büyük bir yük olduğu” talimatına istinaden kendilerinin gözden çıkardığını düşünen
Türkiye’deki örgüt mensuplarında moral bozukluğu olmuş ve örgütten kopmalar
hızlanmıştır.
Örgüt alt kadroları maaş dağılımındaki adaletsizlik sebebiyle huzursuz durumdadır. Tasarruf gerekçesiyle maaşlarda yapılan kesintilerde, kişilere göre ayrıcalık yapılmaktadır.
Bazı kadrolarda karı-koca yüklü maaş alarak çalışırken, alt kadrolarda maaş kesintisi ve işten çıkarma dahil olmak üzere birtakım uygulamalar gerçekleştirilmektedir.
Sürekli tasarruf edilmesi gerektiğinden ve maaş kesintilerinden bahsedilirken, ABD’ye ve diğer ülkelere eğitim projeleri adı altında geziler düzenlenmekte ve bu gezilere sürekli aynı üst düzey kadroların katılımı sağlanmaktadır.
Türkiye’deki kadrolara yardım gerekçesi ile toplanan paralar ise lobicilik faaliyetlerinde kullanılmaktadır.
Başka ülkelere gitme arzusunda olan alt kadrolar pasaport masraflarının yüksek olması sebebiyle başvuru konusunda sıkıntı yaşamakta, üst düzey yöneticilerin ise tüm pasaport işlemleri kısa sürede halledilerek en güzel ülkelere gönderilmektedirler.
İltica başvurularında da üst düzey kadrolara/yöneticilere kolaylık sağlanmakta, alt kadrolar ise aylarca bekletilmektedirler.
Yönetici konumundaki kadrolar, alt kadroların şikayetlerini/sıkıntılarını ilgili mercilere. iletmemektedirler
Oturum izni alınması, pasaport yenilenmesi gibi işlemler için kadrolar, illegal iş yapmaya bağlanti kurmaya teşvik edilmektedir .
Örgüt elebaşı F. Gülen’in, etkin pişmanlıktan yararlanan FETÖ mensuplarını “kafir ve
yaşayan ölü” olarak ilan etmesi, Türkiye’deki FETÖ mensuplarınca
tepkiylekarşılanmaktadır.
Ayrıca, Türkiye’deki FETÖ mensupları, 15 Temmuz 2016 Darbe Teşebbüsü sonrasında
yurtdışına kaçan örgüt mensuplarının rahat yaşam tarzlarına karşı tepkilerini arttırarak
sürdürmektedirler.
Hukukcu Evren Damyan”

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.