$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.600 UAH /  30.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

İş dünyasında merak edilen sorular, Ukrayna’da patent nasıl alınır, marka nasıl tescillenir

ekran-resmi-2016-11-24-11-04-52UkrTürk iş dünyasında merak edilen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

Yazarlarımızdan YUVİTO Hukuk Şirketi Partneri Hukukçu Evren Damyan bu hafta Ukrayna’da patent ve marka tesciline ilişkin püf noktaları derledi.

İşte Ukrayna’da patent ve marka tesciline ilişkin bilinmesi gerekenler:

http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3687-12  Ukrayna Parlamentosu; Kanunu 1993/12/15 sayısı 3687-XII

Ukrayna’da Ticari Marka tescili iki yolla şekillenir:

1 Ürünler ve hizmetler için marka tescili
2 Ticari marka tanınmış olarak kabul edilmesi

Ticari marka tescili yapınca özel hakkına ve kullanılmasına sahip olursunuz. Ticari Marka hakkını üzerine Teslim etme hakkına sahipsiniz.

ekran-resmi-2016-11-11-14-09-36Ukrayna’da sözlü, grafiksel, kombine, sesli ve büyük hacime ait olan ticari marka Tescili yapabilirsiniz.

Ukrayna yasasına göre hem Gerçek kişi hemde tüzel kişi sahibi olabilir.

İzlenilecek ilk adım
Kayıt Süresince markaya başvuru resmi sorgulamayı gerektirir. Kayıt yapılması ve sertifikası son adımdır.
Ticari markanız önceki kayıtlı ya da başvurulmuş hizmetler ve ürünler üzerine markalar ile benzer olduğu takdirde, kayıt konusunda reddedilmiş olabilirsiniz. Bu sebepten dolayı reddedilmeyi önlemek için araştırma yaptırmanızı tavsiye ederiz. Bu araştırma sayesinde bütün benzer ve özdeş olan tariflenmesi, sahipleriniz ve başvurdukları tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ticari Marka Tescili süresi ne kadardır?

12-18 ay sürer

Hızlandırılmış Tescili varmıdır?

4-5 , 7-9 aylık süreleride kapsar

Patent| Nedir?

buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma, satma veya ithal etme hakkı olan belgedir. Buluşu yapılan neredeyse her şey patent koruması kapsamına dahildir. Buluşu yapılan bir ürün ya da sistemin bütün hakları patent sahibine ait olur ve ondan izinsiz kullanılamaz.

Patent neden gereklidir?

Patent Tescilini iki önemli yönden vurgulayabiliriz.

Patent tescili ile koruma altına alınmayan buluş için yapılan emek, zaman ve para harcaması serbest piyasada kayba sebep olabilir. Buluş ortaya çıktıktan sonra üretimi araştırması kadar pahalı olmayacağından herkes tarafından üretilebilir ve buluşçunun buluşa ulaşmasını sağlayan emek zaman ve para harcamasından doğan maliyet sadece buluşçu üzerinde kalacağı için diğer rekabetçiler en baştan karlı olarak işe başlamış olacaktır.

Yeni ama patent ile koruması olmayan buluş buluşçu dışında kimselerce tescil edilebilir. Böyle bir durumda başkası tarafından elde edilmiş patent hakkı asıl buluşçuya karşı ileri sürülebileceğinden buluşçu buluşun kendisine ait olduğunu ispat edemezse kendi bilgi ve tecrübesinin ürünü olan buluşun ticari gelirinden faydalanamaz hale gelebilecektir.

Ukrayna’da patent tescilinde yetkili kurum hangisidir?

“UKRAYNA FİKRİ MÜLKİYET ENSTİTÜSÜ”

Patent isteme veya patent hakkı gasp edilen kişi neler yapabilir?

Patent isteme hakkı, patent başvurusu öncesinden başlayarak patent belgesi alınıncaya kadar geçen süreyi, patent hakkı ise patent belgesi alındıktan sonraki safhaları kapsamaktadır.

Bu zaman dilimleri içerisinde art niyetli bir kişi veya kuruluş tarafından patent başvurusu gasp edilen kişi dava yoluyla kendine ait olan hakkın tekrardan kendisine verilmesini talep edebilir. Patent hakkı aksi ispat edilene kadar kişilere verilen bir haktır. Aksi bir durumun ispat edilmesi durumunda patent hakkı gerçek sahibine verilir.

ekran-resmi-2016-11-24-11-04-52YUVİTO Hukuk Şirketi Partnerlerinden Hukukçu Evren Damyan

Kaynak: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/3687-12  Ukrayna Parlamentosu; Kanunu 1993/12/15 sayısı 3687-XII

NOT: Yukarıdaki bilgilerin, değişmesi veya yanlış yorumlanması sonucu doğacak zararlardan UkrTürk sorumlu değildir. UkrTürk bu tür işlemlerin varolan yasalara uygun şekilde, hukukçular nezaretinde yapılmasını tavsiye eder.

UkrTürk

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.