$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.600 UAH /  30.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

İş hayatı; çalışma izni olmadan çalışan yabancı ülke vatandaşlarının sorumlulukları

UkrTürk yazarlarından hukukçu Evren Damyan, çalışma izni olmadan Ukrayna’da çalışan yabancı ülke vatandaşlarının ve şirketlerin sorumluluklarını içeren bir yazı kaleme aldı.

Bir yabancı ülke vatandaşının çalışma izni olmadan açtıgı Limited şirketinde Müdür olarak kendini ataması kanun ihlalidir.
Ukrayna da açılacak sirket türü ne olursa olsun sirket açılırken, Ukrayna vatandaşı veya süresiz oturma iznine sahip olan vatandaş müdür olarak atanabilir.
Peki sirketi, yabanci kisi actiginda kendisi nasil müdür olabilir?

Yabancı ülke vatandaşı, kendisi calisma izni ve oturma izni başvuruları olumlu sonuçlandıktan sonra, sirketin müdürü olarak değiştirebilmektedir.
‘Nüfusun istihdamı hakkında’ Ukrayna Kanunu’nun 42. Maddesine göre işletmelerin, kurumların ve kuruluşların devlet istihdam makamı tarafından verilen izinlere dayanarak, Ukrayna sınırları içinde yabancı vatandaşları istihdam etme hakkına sahip olduklarını belirtmektedir.

Kanunun 42. Maddesinin 6.bölümüne göre istihdam için çalışma izni gerektirmeyen yabancı vatandaşların kategorileri belirtmektedir.
Konusu geçen Kanunun 53 maddesinin 5 bölümünde, çalışma izni olmadan iş sözleşmesi veya başka bir sözleşmenin koşullarına dayanarak yabancı vatandaş iş verenin tarafından istihdam edildiğinde, her istihdam edilen kişi için asgari ücretinin 20 katını ceza olarak ödenmektedir.
Çalışma izninde öngörülen koşulların dışında başka koşullar üzerine veya başka iş veren tarafından yabancı vatandaşlar istihdam edildiğinde her istihdam edilen kişi için asgari ücretinin 10 katına kadar ceza olarak ödenmektedir.

Öte yandan söz konusu çalışan hakkında, yasal işlem yapılabilmektedir.

Evren Damyan

Ukrayna İzmir Fahri Konsolosluğu Hukuk danismani
Юридическая фирма “Ювито Hukuk danismani partner
Ukrayna Türkiye İşbirliği Derneği’de Baskan yardimcisi

 

UYARI: Yukarıdaki bilgiler ışında yapılan işlemlerden doğacak zararlardan UkrTürk sorumlu değildir.

UkrTürk, tüm yasal işlemlerin, yürürlükte olan kanunlar çerçevesinde yapılmasını önerir.

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.