$  24.380 UAH /  24.580 UAH  26.550 UAH /  26.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Yatırımcıya rehber, Ukrayna’da limited şirket nasıl kurulur, püf noktalar nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir?

Ukrayna ile Türkiye arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştiği bu dönemde, çok sayıda Türk yatırımcı Ukrayna pazarına giriyor.

UkrTürk yazarlarından Hukukçu Evren Damyan (Yuvito), Ukrayna’da kurulacak limited şirketlerle ilgili olarak bir yazı hazırladı:

UKRAYNA’DA TÜZEL KİŞİNİN TESCİLİ.
Ukrayna’da Limited Şirketi şeklinde tek kurucusu gerçek kişi veya tüzel kişi ülke sakini olmayan tüzel kişinin tescili ile ilgili sorunu çözmek amacıyla aşağıdakilere karar vermeniz gerekiyor.
1. Limited Şirketi’nin adı. Ukrayna mevzuatının taleplerine göre, tüzel kişinin adı Ukraynaca sunulmasına dikkat çekeriz. Bununla birlikte, tüzel kişinin adı diğer tüzel kişinin adıyla aynı olamaz.
2. Limited Şirketinin (ofis adresi) yasal adres. Limited Şirketi kurucu ve tescil belgelerinde Limited Şirketinin konumu hakkında bilgi zorunlu belirtmesine dikkat çekeriz. Bu durumu göz önüne alarak, Limited Şirketi kurması hakkında bilgilerin imzaladığında kurulacak Limited Şirketinin yasal adresi bilmek zorundasınız.
3. Limited Şirketinin kayıtlı sermayesinin boyutu. Geçerli Ukrayna mevzuatında Limited Şirketinin kayıtlı sermayesinin asgari boyutu belirlenmez. Bununla birlikte, Limited Şirketinin katılımcısı kayıtlı sermaye olarak işaret eden tutarı Limited Şirketinin tescilinden bir yıl içerisinde onun tarafından verilmeli. Bunu göz önüne alarak, kurulacak Limited Şirketinin kayıtlı sermayesinin boyutu planlanmış faaliyet özelliklerine göre belirlenmelidir.
4. Limited Şirketi katılımcıları.
4.1. Limited Şirketinin tek kurucusu ülke sakini olmayan gerçek kişi olduğu takdirde (bundan sonraki metinde Katılımcı) aşağıdakileri yapmalıdır:
а) Ukrayna’nın vergi mükellefi (vergi numarası) kayıt kartını önceden almalıdır.
b) Noterde Limited Şirketi belgelerinin imzalaması boyunca şahsen katılmak veya noter tarafından tasdik edilen vekaletname Katılımcı adına Limited Şirketi tescili için gereken Tüzük, tutanak ve diğer belgeler imzalayacak kendi temsilcisine vermek. Bununla birlikte, yabancı mevzuata göre verilen vekaletname yasal yoluyla (apostil yapilmasi) yasallık kazanılması zorunluluğuna dikkati çekeriz.
Bununla birlikte, Katılımcı veya Katılımcının vekili dili bilmediği takdirde (Rusça veya Ukraynaca), tüm noter belgelerin onun tarafından imzalanması sadece yetkili tercümanın huzurunda gerçekleştirilmesine dikkat ediniz.
4.2. Limited Şirketinin tek kurucusu ülke sakini olmayan tüzel kişi olduğu takdirde (bundan sonra metne göre Katılımcı) aşağıdakileri yapmak gerekmektedir.
c) Katılımcının tescili onun kayıtlı olduğu ülkesinde doğrulanan belgeyi sunmak (ticari, banka, mahkeme v.b. sicilinden ekstresi);
d) Noter tarafından tasdik edilen vekaletname Katılımcı adına Limited Şirketi tescili için gereken Tüzük, tutanak ve diğer belgeler imzalanacak kendi temsilcisine vermek;
e) Katılımcının son faydalanıcı hakkında bilgi: soyadı, ad, baba adı (eğer varsa), doğum tarihi, vatandaşlık, Ukrayna pasaportu veya yabancı pasaportunun serisi ve numarası, ikamet yeri, vergi mükellefi kayıt kartının sicil numarası (eğer varsa), doğum tarihi, ayrıca bu kişi son faydalanıcı olduğu tüzel kişinin kurucusunun tam adı ve vergi kodu.
Bununla birlikte tescil ülkesinin mevzuatına göre verilen belgeleri (“a” ve “b” maddeleri) yasal yoluyla (apostil olmasi) yasallık kazanılmak zorunluluğa dikkat çekeriz. Üstelik, varolan yasal uygulamaya göre, tescil ülkesinde Katılımcının sicili doğrulanan belgesi, Limited Şirketi belgelerin noterde imzalamasından 30 günden daha geç değil verilmeli.
Bununla birlikte, Katılımcı veya Katılımcının vekili dili bilmediği takdirde (Rusça veya Ukraynaca), tüm noter belgelerin onun tarafından imzalanması sadece yetkili tercümanın huzurunda gerçekleştirilmesine dikkat çekeriz.
5. Limited Şirketi müdürü. Ülke sakini olmayan gerçek kişi Limited Şirketi müdürü aşağıdaki şartla olabilmesine dikkatinizi çekeriz:
Kişi tarafından bu unvana çalışma izni ön alması (yani ilk önce çalışma izni alması, sonra müdür unvanına atanması,). Bununla birlikte, ülke sakini olmayan Ukrayna’nın kalıcı ikamet izni olması işbu kişiye isthdam izni almaksızın Ukrayna’da çalışmaya (Limited Şirketinin atanmasına) hakkı verir.
Ukrayna’nın vergi mükellefi (vergi numarası) kayıt kartınının alınması
6. Limited Şirketinin esas faaliyet alanları.
7. Limited Şirketi vergilendirme sistemi. Ödeyici tarafından Katma Değer Vergisi (KDV) tescil edilmesi için istediğinde aday (Limited Şirketi) her ayın 10 sayısına kadar başvuru sunulması gerekmesine dikkat çekeriz. Bununla birlikte KDV ödeyici statüsü bu kişiye başvuru yaptığı ayından gelecek ayın 01 sayısından verilecek. Bunu göz önüne alarak, Limited Şirketi ekonomik faaliyeti planladığı zaman işaret edilen KDV alım süreleri katmak gerek.
8. Limited Şirketinin muhasebesi ve vergi muhasebesinin yapması. Hem Limited Şirketi için, hem de onun müdürü yetkili olarak için olası olumsuz sonuçlardan kendini korumak amacıyla, Limited Şirketinin muhasebe ve vergi muhasebesi yapacak kişiyi (muhasebeciyi) bulmak gerek.
9. Limited Şirketi tescil süreci (banka kartların imzalayana kadar) ortalama olarak 5-7 iş günü almaya dikkat çekeriz (tüm gerekli belgelerin alım ve imzalaması andan itibaren).

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.