$  27.800 UAH /  28.080 UAH  31.300 UAH /  31.900 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Bu sergi kaçmaz, Ukrayna – Türkiye ortak projesi ‘Desen DNA’sı’ sergisi 7 Ekim’de açılıyor

Proje, Ukrayna Büyükelçiliği, CerModern Sanatlar Merkezi ve Ukrayna Kriz Medya Merkezi işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

Ukrayna-Türkiye ortak sanat projesi olan “Desen DNA’sı”  7 Ekim’de başkent Ankara’da açılacak.

Kırım Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği, CerModern Sanatlar Merkezi ve Ukrayna Kriz Medya Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen “Desen DNA’sı” sergisinde,  interaktif ekleri ve desenlerin kültorolojik anlamlarını içeren iki ülkenin desenlerinin işlendiği çalışmalar ziyaretçilere gösterilecek.

Sergi, Ukrayna’nın farklı bölgelerine ait ruşniklerin (işlemeli havlu) yer aldığı “Nadiya” (Umut) adlı Ukrayna salonu ve farklı bölgelerden getirilen Türk kilimlerinin sergilendiği “Yol” salonu ve siyah küp şeklinde interaktif (meditatif) salon olmak üzere üç bölümden oluşacak.

Serginin küratörü Olesya Draşkaba sergiyle ilgili, “Desenlerde hem günlük hayatı hem kutsal ritüelleri birleştirmek Ukrayna ve Türk kültürünün ortak özelliğidir. Her iki ülkenin kültüründe ortak desen ve sembolleri görebiliriz. Bütün bunlar serginin anlattığı eski halkların eşsiz dilidir. Bu proje, sadece bir etnografik araştırma değildir; aynı zamanda Ukraynalı ve Türk izleyicilere birbirlerini daha derin anlamak, birbirlerini görmek ve aralarında yeni bağlar kurmak için yardım eden bir deneyim ve izlenim sunmaktadır” diye konuştu.

Ukrayna ve Türk halklarının ortak kültür ve tarihinin gösterimini amaçlayan sergi ilk defa düzenlenecek. Sergi, Türk ve Ukrayna izleyicilerini her iki ülkenin kültürü ve tarihi ile tanıştırıyor. Sergide, hem 18. yüzyıla ait olan eserler hem de yeni eserler sergilenecek.

Ankara ve İstanbul sanat alanları için bir kültür diplomasisi etkinliği olarak düzenlenen söz konusu sergi, Lesya Voronyuk, Taras ve İryna Demkura, Larısa Piliugina, Yarına Vınnıtska, “Kovçeg Ukrayna” sanat platformu, Patoka Studio, “Kurbası” ekibi ve halı koleksiyoncusu Hilmi Demirci’nin katkılarıyla gerçekleşecek.

Sergi çerçevesinde konferans, sunumlar ve workshplar düzenleneceği bildirildi.

Sergi 15 Ekim 2017’ye kadar https://www.cermodern.org salonunda ziyaretçilere açık olacak.

QHA

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.