$  26.650 UAH /  26.850 UAH  29.700 UAH /  30.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Bloomberg; Polonya inşaat ve sanayi sektöründe zor günler; her beş Ukraynalı göçmenden biri ülkesine döndü

Polonya’da çalışan her beş Ukraynalıdan birinin, ülkesine döndüğü bildirildi.

Ukraynalıların çalışmak için en fazla tercih ettiği AB ülkelerinden biri olan Polonya, virüsün etkilerini hissetmeye başladı.

Bloomberg’in haberine göre, ülkedeki Ukraynalı işçilerin yüzde 20’si, koronavirüs salgını nedeniyle şimdiden ülkelerine geri döndü.

Haberde, başka ülkelerde çalışan/yaşayan Polonyalı göçmenlerin, AB’nin kapıları kapatması nedeniyle ülkelerine dönemedikleri, bu durumdan başta inşaat olmak üzere, bir çok sektörün etkilendiği belirtildi.

Ülkedeki işverenlerin, olası cezalara maruz kalmamak, istihdamı korumak ve resesyona düşmemek için çalışma vizelerine süre eklenmesini talep ettikleri bildiriliyor.

‘AB kapıları kapattı’

400 bin kişiyi istihdam eden ve GSYİH’nın% 8’ini oluşturan Polonya inşaat sektörü, koronavirüs ile birlikte, Ukraynalı işçileri kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı.

Avrupanın sınırlarının kapatması nedeniyle, büyük oranda göçmenlerin çalıştığı Polonya’nın 47 milyar dolar hacme sahip sanayi sektörü, ciddi kayıplarla karşı karşıya kalmış durumda.

Haberin orijinali için tıklayın

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-03-26/shut-border-risks-47-billion-migrant-dependent-polish-industry?srnd=markets-vp

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.