$  24.320 UAH /  24.520 UAH  26.350 UAH /  26.650 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kiev’de çeyrek asır coşkusu, Türk Hava Yolları 25.uçuş yılını kutladı (galeri)

Türk Hava Yolları (THY) Kiev’e düzenlediği uçuşların 25. yıl dönümünü, Boryspil Havaalanı’nda düzenlenen törenle kutladı.

Türkiye Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, THY Doğu Avrupa ve Balkanlar Satış Başkan Yardımcısı Emre Menevşe, THY Kiev Müdürü Dinçer Sayıcı, Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Turizm ve Tatil Dairesi Müdürü Oksana Serdyuk ile Borypsil Havaalanı Genel Müdürü Yardımcısı Yevgeniy Dıhne’nin katıldığı tören öncesi, Türk Hava Yolları uçağı için özel bir gösteri gerçekleştirildi.

Aprona giren uçağın, yangın söndürme araçları tarafından su sıkılarak selamlandığı törende ilk konuşmayı Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel yaptı. 

‘Türk Hava Yolları’ın 25. yılını hep birlikte kutluyor. Büyük memnuniyet duyuyorum’ diyerek konuşmasına başlayan Yönet Can Tezel, Türkiye’nin Ukrayna’yı tanıyan ilk ülkelrden biri olduğunu, tanımadan kısa bir süre sonra da  THY seferlerinin başladığını söyledi.

‘THY dendiği zaman aklıma sadece bir hava yolu şirketi gelmiyor. Bunu ötesinde bir anlam ifade ediyor. THY sadece bir şirket değil, hizmet ve kalite kültürünü de temsil ediyor’ diyen Büyükelçi Tezel şunları söyledi:

‘Ukraynalı dostlarımız, siyasetçiler, bakanlar işadamları, turistler THY beğendiklerini ve tercih ettiklerini söylediklerinde bir büyükelçi olarak gurur duyuyorum. Genç arkadaşlar çok iyi hatırlamayabilirler, ama THY her zaman bugünkü seviyesinde değildi. Uluslar arası şirketler arasında çok da yüksek bir konumda değildi. Ama iyi yönetimler, stratejik, doğru kararlar ve çalışanlarının sadakatleri ve bağlılıkları ile çok büyük bir yol katetti. Filolar ve destinasyonlar da bu kadar etkileyici değildi. Ancak THY bugün bir dünya markası oldu. THY yönetiminin verdiği bu stratejik ve doğru kararlardan biri de Ukrayna’ya gelmekti. Biliyorum ki Türk HAva Yolları Ukrayna’yı sadece bir dış pazar olarak görmüyor, birlikte çalışılabilecek, birlikte büyünebilecek bir partner olarak görüyor. Yeni Ukrayna’yı dünya ile bağlantılandıran bir ortak olarak çalışıyor. Biliyoruz ki THY’nin dünya çapında büyüme potansiyeli var. Benim tercihim THY’nin bu potansiyeli Ukrayna’da da kullanması, Ukrayna’da da büyümesi yönündedir. Ukrayna’yı sadece bir pazar olarak görmemek, Türk devletinin de Ukrayna ile politikası ile bire bir örtüşüyor. Ukraynalı dostlarımızla birlikte STA imzalamayı umut ediyoruz. İmzalandığı zaman iki yöndeki trafiğe olan ihtiyaç artacak. THY’nin Ukrayna’yı; Türkiye ve dünya ile buluşturma rolü daha iyi anlaşılacaktır. Bu duygularla bu faaliyeti düzenleyen ve beni çağırdan THY ekibine çok teşekkür ediyorum. 25 yılı tebrik ediyorum’

Büyükelçi Yönet Can Tezel’in ardından söz alan Borypsil Havaalanı Genel Müdürü Yardımcısı Yevgeniy Dıhne ise,  THY’nin 25. yılı kutlaması için gösterdikleri bu yüksek düzeyli katılım için  konuklara teşekkür etti. ‘THY’nin ne kadar kaliteli çalıştığını çok iyi biliyoruz, havaalanı yönetiminin görüşleri, bir havayolu şirketinin kalitesinin ölçütü için doğrusu olacağını düşünüyoruz’.Sözleri ile konuşmasına devam etti.

Türk Hava Yolları’nın geçtiğimiz sene 67 milyon yolcu taşıdığını hatırlatan Dıhne, Ukrayna’da bu büyüklükte bir Ukraynalı hava yolu şirketi olmadığını söyledi.

Borypsil Havaalanı Genel Müdürü Yardımcısı Yevgeniy Dıhne konuşmasına şöyle devam etti: ‘Türk Hava Yolları, yolcularını seviyor, ve adaletli bir şekilde Ukraynalı yolcuların sevgisini kazanmış durumda. Gecikme durumlarındaki uygulamaları görüyoruz ve yolcu ilişkileri ilgili konulara çok özen gösterdiklerini söyleyebiliriz. Borispol Havaalanı olarak minnetarlığımız, Ukraynalı yolcuların minnettarlığıdır. Türk Hava Yolları sadece Borispolde değil, Ukrayna genelinde büyüyor, bu da bizi mutlu ediyor. Boryspil Havaalanı, her sene hizmetini güçlendirmek ve beklentileri karşılamak için büyük mali kaynak ve güç harcıyor. Gelişmeye devam edeceğiz.  Önümüzde uzun bir işbirliği yolu var. Teşekkür ederim.’

Törende söz alan THY Doğu Avrupa ve Balkanlar Satış Başkan Yardımcısı Emre Menevşe ise, konuşmasında Türk Hava Yolları’nın Ukrayna’daki gelişimin değindi.

 

THY’nin bugün 121 ülke 302 sayıya uçan ülke sayısı olarak 1., destinasyon olarak 4. sırada olduğunun altını çizen Menevşe şöyle konuştu:  ‘THY 1993 yılında Kiev uçuşlarına haftada 2 sefer olarak başladı.  2018 yılında ise Ukrayna’da Kiev, odesa, Lviv, Kherson ve Kharkiv ve Zaporoje olmak üzere 61 sefere çıkartmış durumdayız. Geçen çeyrek asırda, Kiev’e kısa güzerdahta geniş gövdeli uçakla uçan tek şirketiz. Her geçen yıl Ukrayna’da daha iyi hizmet kalitesi sunmakta, yeni yolcu sayısına ulaşarak yeni başarılar elde etmekteyiz 2018 yılları sonlarında açılacak olan yeni havaalanımızın gücü ile geçtiğimiz yıllarda sunduğumuz hizmet kalitesini artırmayı ve yolcu sayısını daha yukarılara çıkartmayı hedefliyoruz. Bugün burada büyük bir gururla ilan ettiğimiz 25. yıldönümümüz, iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar güçlü ve sağlam olduğunun bir göstergesidir. Ukrayna hem kültürel hem de ticari anlamda daha fazla önem vermemiz gereken bir ülke olmuştur. Boripol ulusalarası havaalanının güvenilir bir ortağı olarak beş yılda 4 binden fazla sefer ve 1 milyonun üzerinde yolcu taşımış bulunmaktayız. Yolcularımızın en çok rağbet gösterdiği noktalar, başta İstanbul, Antalya, Miami, Şigago, Maldivler, Seul ve Bangkog olmuştur.  Ülkenin potansiyeline inanmakta, ve verdiğimiz desteği 25 yıldır artarak sürdürmektediyiz. Ukrayna vatandaşlarını Türkiye’yi, Türk vatandaşlarını da Ukrayna’yı THY kalitesi ile keşfetmeye davet ediyoruz.’

Törende söz alan THY Kiev Müdürü Dinçer Sayıcı ise,  THY olarak sadece sivil havacılıktaki muhattapları ile değil, Ukrayna’daki tüm partnerleri ile sağlam ve köklü ilişkiler kurduklarını söyldi. Kiev’e ilk uçuşun 1993 yılında gerçekleştirildiğini hatırlatan Sayıcı, ‘geçen sürede bir çok dönüm noktası yaşadık. En önemlisi Kieve son iki yıldır geniş gövdeli uçaklarımızla uçmak oldu.’ diye konuştu.

Ukrayna’daki destinasyon sayısını arttırdıklarının altını çizen Dinçer Sayıcı şunları söyledi:

‘Destinasyon sayısı bakımından, pazardaki en büyük yabancı hava yolu şirketiyiz. Ukrayna’ya yaptığımız yatırımlar ile uçtuğumuz şehirlerdeki turizm ve iş gücüne katkı sağlamaktan dolayı büyük mutluluk ve gurur durmaktayız. Ukrayna’nın gelişimine paralel olarak Boryspil havaalanı da 25 yılda büyük bir ilerleme kaydederek, her geçen Ukrayna’yı dünyaya bağlayan bir alana dönüşmüştür. Bizler THY olarak bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da Ukrayna’daki tüm havaalanlarının gelişimine katkı sağlayacağımızı bir kez daha yinelemek isteriz. Yolcu sayısımızı 2017’de yüzde 15’lik bir büyüme gerçekleştirdik.Ukrayna turizmine katkı sağlamakla birlikte, Ukraynalı yatırımcılara dünya genelinde fırsatlara ulaşmalarında katkıda bulunmaktayız. Önümüzdeki yıllarda bu büyümeyi sürdürerek, hizmet kalitemizi daha çok yolcuya sunmak düşüncesindeyiz.’

Tören, THY’nin 25. yılı için özel olarak hazırlanan pastanın kesilmesi ile sona erdi.

Türk  Hava Yolları , Ukrayna genelinde Kiev, Odesa, Lviv, Kherson, Kharkiv ve Zaporoje şehirlerine toplam 61 sefer gerçekleştiyor.

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.