$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.600 UAH /  30.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Putin’den doğalgaz hamlesi, Gazprom başkanına ‘Ukrayna ile anlaş’ görevi

putin millerRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gazprom Başkanı Aleksey Miller’i, Ukrayna üzerinden transit geçişin 2019 sonrasında da devam etmesi için görüşmeleri başlatmakla görevlendirdi.

Haberler.com’da yayınlanan habere göre Türkiye’nin Türk Akımı’nın sadece bir kısmını kapsayan mühendislik çalışmaları ile ilgili izinleri vermesi, doğalgaz indirimi ile ilgili henüz anlaşmanın sağlanamaması, Yunanistan’la anlaşma sağlanmasına rağmen diğer ülkelerin Türk Akımı konusunda isteksiz davranmaları Kremlin’i strateji değişikliğine götürdü.

Basın toplantısında konuşan Miller, “Ukrayna ile karlı ve adil olmayan bir anlaşma imzalamak istemeyiz. Ukrayna enerji şirketi Naftogaz, transit geçişte bin metreküp için her 100 kilometrede 2,7 dolar olan fiyatları 5 dolara çıkarmak istiyor.” bilgisini verdi.

Aralık ayında Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ankara ziyaretinde Türk Akımı ile ilgili ön anlaşma imzalanmış, Miller de Avrupa sevkiyatının 2019 sonunda artık Ukrayna üzerinden gerçekleşmeyeceğini açıklamıştı. Avrupalı ülkelerden acele etmelerini isteyen Miller, kendilerinin doğalgazı Yunanistan sınırına ulaştıracaklarını belirtmişti.

Haberin devamı için tıklayın

Fotoğraf: Zaman.com.tr

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.