$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.250 UAH /  30.700 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ukrayna enerjide alternatif arıyor, işte ülkenin yenilenebilir enerji potansiyeli

Ukrayna, yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 74’ünü karşılayabilir.

Rusya ile uzun yıllardır süren doğalgaz krizi ile birlikte, enerji gereksinimleri için alternatif kaynaklara yönelen Ukrayna, yenilenebilir enerji için büyük bir potansiyele sahip.

Ülkenin önde gelen enerji kuruluşları ile ACC’nin desteği ile hazırlanan ‘yenilenebilir enerji raporu’na göre, Ukrayna sahip olduğu yenilenebilir enerji potansiyelini kullanması halinde, elektrik enerjisi gereksiniminin yüzde 74’ünü kendi başına karşılayabilecek imkana sahip.

Eurostat verilerine göre, Ukrayna sadece rüzgar enerjisi santralleri ile elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 49’unu karşılayabilir.

Bunu sırasıyla, yüzde 22 ile bioenerji, yüzde 17 ile büyük çaplı hidroelektrik santralleri, yüzde 7 ile küçük çaplı elektrik santralleri ve yüzde 5 ile güneş enerjisi santralleri izliyor.

Yenilenebilir enerjini payındaki artış, elektrik enerjisi fiyatlarını yükseltebilir

Öte yandan ‘yeşil enerjisi’nin yıllık üretim miktarının 3 gigawatt’ı aşması halinde, elektrik enerjisinin halk için pahalı hale gelebileceği bildiriliyor.  Bunda, ülkedeki elektrik fiyatlarının; atom santralleri, gaz ile çalışan elektrik santralleri, termik santralleri, güneş enerjisi santralleri, rüzgar santralleri ile hidroelektrik santrallerinden elde edilen ortalama değerle oluştuğuna dikkati çeken uzmanlar, yenilenebilir enerji kaynaklarının pahalı ve hava koşulları ile yakından ilişkili olduğuna dikkati çekerek, bu tür enerji üretiminin artmasının ortalama fiyatlara yansıyabileceğini ifade ediyorlar.

Şu anda ülkedeki yenilenebilir enerji kaynaklarından, yıllık 1 gigawatt elektrik enerjisi üretiliyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının, ülkenin toplam elektrik enerjisi üretimindeki payı ise 2015 verileri sadece yüzde 6. Bu rakamın 2018 yılında yüzde 8’e ulaştığı bildiriliyor.

Finance.ua

UKRTURK.NET kaynak gösterilmeden kullanılamaz

 

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.