$  27.200 UAH /  27.600 UAH  29.350 UAH /  29.850 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Uzman görüşü; Ukrayna’da limited şirket açarken nelere dikkat etmeli?

Ukrayna’daki ticareti faaliyetlerin büyük bölümü TOV (OOO) olarak adlandırılan Limited Şirketler üzerinden gerçekleştiriliyor.

UkrTürk yazarlarından Evren Damyan (UVİTO), Ukrayna’da limited şirket açarken dikkat edilmesi gereken alanları ve püf noktaları anlattığı bir yazı kaleme aldı.

Ukrayna’da Limited Şirketi kurarken gerçek kişi veya tüzel kişi olmayan tüzel kişinin şirket kayıt tescili ile ilgili aşağıdakilere islemleri sırasıyla yapması gerekiyor

1. Limited Şirketi’nin adı. Ukrayna kanunlarına göre, tüzel kişinin adı, eğer başka bir dilde ise Ukraynacaya çevirisi ve eksiksiz doğru yapılmalı.

2. Limited Şirketinin (ofis adresi) yasal adres. Limited Şirketinin kurmadan önce yasal adresi bildirmek zorundasınız. Buna göre şirket resmi adresini belirtmek zorundayız.

3. Limited Şirketinin kayıtlı sermayesinin boyutu.

Ukrayna mevzuatında Limited Şirketinin sermayesinin asgari boyutunu belirlemeniz gerekir. Bununla birlikte, Limited Şirketinin kayıtlı sermaye olarak eden tutarı Limited Şirketinin tescilinden bir yıl içerisinde şirketinizde belirttiğiniz sermayeyi şirket hesabınızda göstermek zorundasınız. Bunu göz önüne alarak, kurulacak Limited Şirketinin kayıtlı sermayesinin boyutu planlanmış faaliyet özelliklerine göre belirlenmelidir.

4. Limited Şirketi sahibi olacak kisiler.
4.1. Limited Şirketinin kurarken yapmanız gerekenler
а) Ukrayna’nın vergi dairesinde vergi numarası almak zorundadırlar.

5. Limited Şirketi müdürü. Limited Şirketi kurarken müdür belirtmek gerekir Ukrayna kanunlara göre Ukrayna vatandaşı veya oturma izni olan yabancı bir vatandaş şirket kurulurken müdür olarak yer alabilir.

6. Limited Şirketinin esas faaliyet alanları.
Kurulacak Limited şirketinin hizmetleri tüzük de mutlaka yer alması gerekli yapacağı hizmetler örnek olarak tekstil, truzim gibi belirtmek gerekiyor.

7. Limited Şirketinin muhasebesi islemlerinin yapılması. Kurulan Limited Şirketi için müdür ve calışanların vergi raporlarını kontrollü bir şekilde yapabilmesi icin muhasebe hizmetlerinden yararlanmanız gerekli
8. Limited Şirketinin banka hesabınızı acmanız gerekli.
Şirket hesabını şirkette belirttiğiniz müdürün açma hakkı vardır.

Not: Ukrayna’da ticari faaliyet göstermek üzere kurulacak ticari birimlere ilişkin düzenlemeler Ukrayna Medeni Kanunu ile Ukrayna Ticaret Kanunu’nda yer almaktadır.

Belirtilen kanunların son hali, yapılan düzenlemeler neticesinde, 1 Ocak 2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanunlara ek olarak, 19 Eylül 1991 tarihli Şirketler Kanunu, şirketlerin kuruluş, faaliyet ve tasfiye işlemlerini düzenlemektedir.

Şirketlerin ve şahıs girişimcilerin tescil işleminin esasları ise 1 Temmuz 2004 tarihinde yürürlüğe giren 755-IV sayılı Ukrayna Kanunu ile getirilmiştir.

UkrTürk’ün notu:
Yukarıdaki bilgilerden doğacak ticari zararlardan UkrTürk sorumlu değildir. UkrTürk, tüm ticari ve hukuki işlemlerin, varolan yasalar çerçevesinde, mümkünse uzman görüşü alınarak gerekleştirilmesini önerir.

Bu yazı UkrTürk.net kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.