$  26.800 UAH /  27.000 UAH  29.450 UAH /  29.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

6 Nisan’da başlayacak ek önlemler herkesi ilgilendiriyor; bu noktalara dikkat

Covid 19 salgını ile mücadele eden Ukrayna’da, ek karantina önlemleri hayata geçiriliyor.

Maske takma zorunlulukları, iki kişiden fazla gruplar halide bir arada olma yasağı, park ve bahçelere girme yasağı gibi, günlük hayatı yakından ilgilendiren çok sayıda uygulama yarın başlayacak.

Karantina dönemine özel olarak hayata geçirilen, düzenlemelere dikkat çeken uzmanlar, kimlik bulundurmanın şart olduğunu hatırlatıyorlar.

Vgorode.net’in haberinden çeviri: (yazar Ekaterina Stariçenko )

Güvenlik güçleri kimlik kontrolü yapabilir mi?
Evet. Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla, vatandaşların (ve yabancıların – ed. notu), yanlarında kimlik bulundurmaları zorunlu tutulmuştur. Sizi durduran güvenlik güçleri, kimliğinizi sorabilirler.  Böyle bir durumda, polisten kimliğini göstermesini ve sizi durdurma nedenini söylemesini isteme hakkına sahipsiniz.

Karantina kurallarına uymazsam ne tür cezalarla karşı karşıya kalırım?

Yasal düzenleme, karantina kurallarına uymayanların 17 bin UAH’dan başlayan, para cezalarının uygulanabilmesini öngörüyor.

Bu ceza, yasaklanan alanlara girme, toplu alanlarda (market, eczane, toplu taşıma aracı vb) maskesiz bulunma, çocuk parkları ve spor alanlarına girme, iki kişiden fazla gruplar halinde bir arada bulunma gibi, ‘karantina kurallarına uymama’ durumlarında verilebiliyor ve 34 bin UAH’a kadar çıkabiliyor.

İzolasyondan kaçma, hasta olduğu halde başka insanlarla bir araya gelerek, bilinçli şekilde virüs bulaştırma gibi durumlarda ceza 51 bin UAH’dan başlıyor.

Bu tür eylemlerden dolayı ölüme sebebiyet verme hallerinde, 8 yıla kadar hapis cezası söz konusu olabiliyor.

Güvenlik görevlileri ceza tahsilatı yapabilir mi?
Hayır. Sadece protokol tutup mahkemeye sevk edebilirler.

Kimliğimi unuttum ne yapabilirim?
Karantina dönemi kurallarından biri de, kişilerin yanlarında kimlik bulundurmalarıdır.

Kimliğinizi unuttuğunuz durumlarda, yakınınızdan kimliğinizi getirmesi için destek alabilir, polise durumu anlatabilirsiniz.  Ancak bunlar sizi cezai müeyyideden kurtarmayabilir.

Bu nedenle kimliğinizi yanınızda bulundurmalısınız.

Park ve bahçelere hangi şartlarda girebilirim?

Yasal düzeleme park, bahçe ve orman park alanlarına girmeyi yasaklıyor.

Bu kuralın istisnası ise köpek gezdirenler ve zorunlu hallerde kamu görevlileri olarak açıklanıyor. Köpek gezdirenlerde sınır 1 kişi olarak belirlenmiş durumda.

Evimin etrafında koşuya çıkabilir miyim?
Konutların etrafında, cadde ve sokaklarda koşmak mümkün. Bazı şehirlerde maske zorunluluğun genişletildiği durumlar olabiliyor. Yaşadığınız şehirdeki karantina uygulamalarını öğreniniz.  Uygulamalar, salgın durumuna göre şehirden şehire değişebiliyor .(ed. notu)

Polis durdurdu; eczane veya markete gitmekte olduğumu (ya da yasal olarak zorunlu hal sayılabilecek durumda olduğumu) nasıl kanıtlarım?
Şu anda Ukrayna’da sokağa çıkma yasağı bulunmuyor.

Ancak bazı durumlarda polise, dışarıda olma nedeniniz anlatmanız gerekebilir.

Hukukçulara göre, sizin karantinayı ihlal etmediğinizi ispat etme zorunluluğunuz yok. Hakkınızda protokol tutulsa bile, kural ihlali olup olmadığının kararını mahkeme verecektir.

Protokol tutuldu ne yapmalıyım?

Kural ihlali ile ilgili bir protokol tutulduğu zaman, mahkemeye çağırılacağınız tarihi öğrenmeniz gerekecektir.

Bunun için bir avukattan destek almalısınız.

Bu tür protokollerin, mahkemeye çıkılmadığı zaman zaman aşımına uğrayabilme durumu vardır. Avukatınızdan bilgi almanız gerekecektir.

https://kiev.vgorode.ua/news/sobytyia/a1110608-karantin?fbclid=IwAR1zn6FBG3raBXJADhwHFsoa54HPOcGbEQmhSfSy7IV-WwW7qfXFIlkZb50

UkrTürk’ün notu,

Bu bilgiler yönlendirme amacı ile yazılmamıştır.  Vgorode isimli internet sitesinin uzmanlarla yaptığı,  soru-yanıt çalışmanın çevirisidir.

https://kiev.vgorode.ua/news/sobytyia/a1110608-karantin?fbclid=IwAR1zn6FBG3raBXJADhwHFsoa54HPOcGbEQmhSfSy7IV-WwW7qfXFIlkZb50

Çeviri yeminli tercüman tarafından yapılmamıştır. Türkçe’ye yüzde 100 doğru çevirisi için uzman tercümanlardan destek alınız.

UkrTürk,

karantina ve tecrit kurallarına uymanızı,

yasal konularda danışmanlık ve avukatlık şirketlerinden veya uzman hukukçu ve avukatlardan bilgi almanızı,

yasal düzenlemelerdeki değişiklikleri, yakından takip etmenizi önerir.

 

 

 

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.