$  27.800 UAH /  28.150 UAH  31.750 UAH /  32.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

AB Konseyi Başkanı’ndan tam destek, “Ukrayna’daki istikrar için gereken herşey yapılacak”

rompuy yatsenyuk 1Rompuy: “Avrupa, Ukrayna’da istikrarın yeniden sağlanması için gereken her şeyi yapacak”

Haberler.com’un Anadolu Ajansı’na dayanarak verdiği habere göre, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa’nın Ukrayna’da istikrarın yeniden sağlanması için gereken her şeyi yapacağını belirtti.

Ukrayna’daki temasları çerçevesinde, Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov ile bir araya gelen Rompuy, görüşme sırasında ülkedeki durumla ilgili fikir alış verişinde bulundu.

Rompuy, Avrupa’nın Ukrayna’da istikrarın yeniden sağlanması için gereken her şeyi yapacağını kaydederek, ayrıca AB ile Ukrayna arasında 1,6 milyar avroluk Mali yardımla ilgili anlaşmanın imzalanmasının öngörüldüğünü dile getirdi.

Turçinov da hükümetin, Rusya’nın girişimlerine rağmen, istikrarı  sağlamaya çalıştığını belirterek, zamanla ülkenin doğusundaki terör tehlikesinin tamamen ortadan kaldırılacağını bildirdi.

-Rompuy, Başbakan Yatsenyuk ile görüştü

Rompuy, temasları çerçevesinde ayrıca Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile de bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Yatsenyuk, Rusya ile Ukrayna’nın krizle ilgili müzakeresinin ancak, Avrupa Birliği ve ABD’nin katılımıyla mümkün olduğunu anlatarak, “Müzakere konusuna gelince, bu krizle ilgili müzakere formatı sadece Ukrayna, Ab, ABD ve Rusya’nın katılımıyla mümkün olur” ifadesini kullandı.

Rusya’yı, ülkenin doğusundaki ayrılıkçıları desteklemeyi durdurmaya çağıran Yatsenyuk, “Rusya, teröristleri desteklemeyi durdurmalı. Onlar, silahlarını teslim etmeli ve işgal ettikleri binaları boşaltmalı” diye konuştu.

Rompuy da Rusya’nın Cenevre Anlaşması’nın hayata geçirilmesi noktasında gereken çabayı sarf etmediğini bildirdi.

Rompuy, Ab’nin Kırım ve Sivastopol’un Rusya’ya bağlanmasını da dün yapılan sözde referandumu da tanımayacağını ifade etti. Ab’nin Ukrayna’nın bölünmez bütünlüğü ve topraklarının dokunulmazlığı, egemenliği ve bağımsızlığını desteklediğini anlatan Rompuy, yapılan sözde referandumun yasa dışı, gayri meşru ve güvenilmez olduğunu belirtti.

http://www.haberler.com/ab-konseyi-baskani-rompuy-un-ukrayna-temaslari-6020260-haberi/

Fotograf:
http://www.segodnya.ua/politics/pnews/dlya-stabilizacii-situacii-na-otdelnyh-territoriyah-donbassa-est-eshche-vremya-519826.html

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.