$  27.000 UAH /  27.300 UAH  30.250 UAH /  30.750 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

ABD ve Almanya’nın ardından Ukrayna’dan da sınır dışı adımı; ’13 Rus diplomat sınır dışı ediliyor’

Rusya’nın İngiltere’deki eski Rus ajanı Skripal’i zehirleyerek suikast düzenlediğine dair iddiaların ortaya çıkmasının ardından başlayan gerilim sürüyor.

ABD ve Almanya’nın ardından, bugün de Ukrayna Rus diplomatları sınır dışı etme kararı aldı.

UNİAN’ın habeirne göre, öğlen saatlerinde bir açıklama  yapan Devlet Başkanı Petro Poroşenko, 13 Rus diplomatın Skripal olayı sonrası sınır dışı edileceğini açıkladı. Poroşenko konuşmasında iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin bir süredir fiili olarak donmuş olduğunu hatırlattı.

Geçen hafta İngiltere’nin Rus diplomatları sınır dışı etme kararının ardından bugün de Almanya, Polonya, Fransa ve ABD’den açıklamalar geldi.

Almanya 4 Rus diplomatı sınır dışı ederken, Fransa 4 diplomatı sınır dışı etmeye karar verdi.

Rusya’dan yanıt

Öte yandan bu gelişmelerin ardından Moskova’dan çok sert bir yanıt geldi. Yaklaşık Rus diplomatların ABD tarafından sınır dışı edilmesine yanıt veren Moskova, en az 60 ABD diplomatının sınır dışı edileceğini açıkladı.

Ne olmuştu:

İngiltere Başbakanı Theresa May Moskova’yı, eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızının İngiltere’de zehirlenmesinden sorumlu tutmuş ve 14 Mart’ta 23 Rus diplomatın 1 hafta içinde ülkeden ayrılması gerektiğini açıklamıştı.

Eski ajan ile kızı Yuliya 4 Mart’ta  Londra’nın Salisbury semtindeki bir alışveriş merkezindeki bankta bilinçlerini kaybetmiş halde bulunmuş, İngiliz uzmanların olay mahallindeki incelemesinde Skripal ile kızının Rusya yapımı askeri düzeydeki sinir gazı Noviçok’a maruz kaldığı öne sürülmüştü.

SözcüUNİAN

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.