$  26.700 UAH /  26.900 UAH  29.500 UAH /  29.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Aleksandr Zaharçenko öldürüldü, suikastin detayları ortaya çıktı (video)

Sözde ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin’ lideri Aleksandr Zaharçenko öldürüldü.

Zaharçenko Donetsk’in merkezindeki ‘Separ’isimli bir kafede meydana gelen patlamada hayatını kaybetti. Patlama sırasında en az iki kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Konuta bir kaç yüz metre mesafede

Ukrayna basınına yansıyan haberlere göre,  Aleksandr Zaharçenko’nın öldürüldüğü kafe, Zaharçenko’nun kaldığı konuta bir kaç yüz metre uzaklıkta ve oldukça iyi korunuyor.

Avizenin içine konulan bomba, telefonla patlatıldı iddiası

Haberlere göre, kafeye yanında sözde ‘Gelir ve Vergiler Bakanı’ Aleksandr Timofeyev ile birlikte gelen Zaharçenko, avize içine yerleştirildiği bildirilen bir bomba ile öldürüldü.

Bomba düzeneği ise telefon araması ile patlatıldı.

Sınırlar kapatıldı

Aleksandr Zaharçenko’nın öldürülmesinin ardından, sözde ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin’ Rusya ve Ukrayna ile olan ‘sınırları’ kapatıldı.

Kentte olağanüstü hal ilan edildiği, suikasti gerçekleştiren kişilerin yakalanması için operasyon başlatıldığı, tüm ‘askeri’ birimlerin ise teyakkuz durumuna geçirildiği bildirildi.

Ukrayna’nın açıklaması

Patlamadan sonra Ukrayna Güvenlik Servisi’nden (SBU) yapılan açıklamada, Zaharçenko’nun ölümü doğrulanırken, detaylı bilgi verilmedi.

112 Ukrayna’ya konuşan SBU yetkilisi, açıklamasında, ‘Rus özel kuvvetlerinin, Rusya için gereksiz olan bir figürü ortadan kaldırmak istemesini ihtimaller arasında olduğunu’ bildirdi.

Rusya Devlet Başkanı’ndan mesaj

Konu ile ilgili olarak bir mesaj yayınlayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ”Aleksandr Zaharçenko’nun sinsice öldürülmesi, terör, şiddet, korku yayma yolunu seçenlerin, bu ihtilafın barışçıl, siyasi yollardan çözülmesini istemediklerinin, güneybatı halkıyla gerçek bir diyaloğa girmek istemediklerinin, durumu istikrarsızlaştırmak üzerine, Donbas halkına diz çöktürmek üzerine oyun oynadıklarının fazladan bir kanıtı” dedi.

Bu cinayetinin organizatör ve faillerinin cezalandırılacağı mesajını veren Rusya Devlet Başkan, ”Bu suçun organizatör ve faillerinin hak ettikleri cezayı çekeceklerini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Zaharçenko kimdir? 

2014 yılında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de başlayan ‘Euromaydan’ olayları sonrasında, Ukrayna’nın doğusunda başlayan çatışmalarda on binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna güçleri ile ayrılıkçı gruplar arasında uzun süre yaşanan çatışmalar sırasında, Ukrayna’nın doğusunda sözde ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’ ve ‘Lugansk Halk Cumhuriyeti’ ilan edildi.

2014 yılının Kasım ayında yapılan seçimlerde sözde ‘Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin lider olarak Aleksandr Zaharçenko seçildi.

Zaharçenko, Kiev yönetimine yönelik sert ve tehditkar açıklamaları ile tanınıyordu.

KorrespondentUNİAN  Odatv

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.