$  27.850 UAH /  28.150 UAH  31.750 UAH /  32.100 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ankara’nın sokakları rengarenk, Ukraynalılar Vışıvanka giyerek yürüdüler

Başkentteki Ukraynalılar, ülkelerinin milli birlik ve beraberliklerini yansıttığını düşündükleri işlemeli geleneksel kıyafet “Vışıvanka”yı giyerek yürüdüler.

Ankara’da Ukrayna Caddesi üzerindeki Üç Fidan Parkı’ndan başlayan etkinliğe katılanlar, yağmura rağmen ellerinde Türk ve Ukrayna bayraklarıyla Ukrayna Büyükelçiliği’ne kadar yürüdü.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, yürüyüşün ardından Ukrayna Büyükelçiliği’nde düzenlenen kutlama yemeğinde, yürüyüşe katılanlara teşekkür ederek, Ukraynalıların ulusal Vışıvanka günlerini kutladı.

Yürüyüşte bir arada olmalarının önemli bir anlamı olduğunu belirten Sybiha, “Vışıvanka Ukrayna ruhunun bir yansıması. Bu bağlamda burada ikinci bir evi bulunan vatandaşlarımız adına Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. Gerçekten bu sene buna benzer etkinlikler Türkiye genelinde gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı.

Ukraynalıların bu günde Türkiye’de bir araya gelerek birliklerini göstermelerinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Sybiha, “Bu da demek oluyor ki Ukraynalıların coğrafyası Türkiye’de daha da gelişiyor.” dedi.

Ukrayna’nın geleneksel işlemeli kıyafeti Vışıvanka, ülkenin milli sembolü olarak görülüyor. Sovyetler Birliği döneminde yasaklanıp toprağa gömülürken Ukrayna’nın bağımsızlığa kavuşmasıyla tekrar gün yüzüne çıkan geleneksel kıyafeti Ukraynalılar, milli birlik ve beraberliklerini yansıtmak için bu özel günde giyiyor.

AA (Anadolu Ajansı)

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.