$  26.800 UAH /  27.000 UAH  30.100 UAH /  30.450 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Avrupa Ukraynalı göçmenleri geri istiyor, görüşmeler başladı

Avrupa ülkeleri, koronavirüs nedeniyle ülkelerine dönen Ukraynalı göçmenler için harekete geçti.

Ukraynalı göçmenler için, uçak kiralamaya hazır şirketler haberlere konu olurken, Avrupa ile Entegrasyon’dan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Vadim Pristayko, Dışişleri Bakanlığı’nın talep gelen ülkelerle görüşmeler yaptığını bildirdi.

Konu ile ilgili olarak 1 Mayıs’ta açıklamalarda buluna Pristayko, Avusturya’dan 44 çiftliğin 802 Ukraynalıyı beklediğini kaydetti.

Sezonluk işçilere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Vadim Pristayko, ‘çoğu, ilkbaharın sonu itibariyle doğan sezonluk işleri kapsıyor. Yaz geldi, ürünlerin toplanma zamanı. Konu bu nedenlerle şimdi gündeme geldi’ ifadelerini kullandı.

Şartlarımız var

İsrail ve Finlandiya’nın talepleri olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı, ‘Başbakan İsrail Büyükelçisi ile sabah bir araya geldi. Pazartesi günü Finllandiyalı temsilcilerle görüşmeyi kabul ettik. Halkımızın büyük bir kısmından bahsediyoruz. Binlerce kişiyi istihdam etmekten bahsediyoruz. Havayollarımızın muhtemelen yüzlerce uçuş yapması gerekecek, böyle büyük bir grup insanı taşımak için bu ülkelerle görüşmeler yapıldı “diye konuştu.

Pristayko, müzakereler sırasında Ukrayna tarafının, en az üç ay boyunca resmi istihdam garantisi, çalışacakları ülkeye vardıktan sonra sağlık sigortası ve makul düzeyde maaş gibi taleplerin olduğunu hatırlattı.

Resmi rakamlarla göre sadece Polonya’da bir milyona yakın Ukraynalı göçmen çalışıyor. AB ülkelerinde sürekli çalışan Ukraynalıların yanı sıra, çok sayıda Ukraynalı, hasat zamanında sezonluk işler için Avrupa’ya gidiyor.

https://korrespondent.net/ukraine/4222773-strany-evrosouiza-prosiat-pryslat-ukraynskykh-zarobytchan

https://korrespondent.net/ukraine/4223993-otpravka-zarobytchan-v-myd-nazvaly-trebovanyia

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.