$  27.200 UAH /  27.600 UAH  29.350 UAH /  29.850 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Azerbaycan Cumhuriyet Günü Kiev’de kultandı, “Türk Büyükelçiliği mutluluğumuzu paylaştı”

181f88054488236c2679da41b7cf6faf_XLAzerbaycan Cumhuriyet’inin 95. kuruluş yıldönümü Ukrayna’nın başkenti Kiev’de kutlandı. Bakü’nün Kiev Büyükelçiliği bahçesinde Cumhuriyet Günü nedeni ile düzenlenen resepsiyona, çok sayıda davetli  katıldı.
Azerbaycan’ın Ukrayna Büyükelçisi Eynullah Medetli’nin ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona; Ukrayna Başbakan Yardımcısı Konstantin Grişçenko, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türk büyükelçiliği çalışanları, Ukrayna devlet erkanı, Kiev’deki dış misyon şefleri, Azeri diasporasının önde gelen isimleri, Ukraynalı aydınlar ile mensuplarının yanı sıra çok sayıda Türk işadamı da katıldı.

Büyükelçi Eynullah Medetli eşi ve elçilik personeli ile birlikte davetlileri karşılaması akabinde davetlilere hitaben bir konuşma yaptı.
Azerbaycan Cumhuriyeti’nin kazanımları, sosyal ve ekonomik gelişmesi hakkında davetlilere bilgi veren Eynullah Medetli ülkenin halledilmemiş tek probleminin Ermenistan ile Dağlık Karabağ sorununun olduğunun altını çizdi.
Başbakan Yardımcısı Grişçenko burada yaptığı konuşmada Ukrayna ile Azerbaycan’ın stratejik ortaklığına vurgu yaptı. Azerbaycan’ın demokratik ve bağımsız bir devlet olduğunu belirten Grişçenko, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in dostluğunu dile getirdi.
Konuşmalar akabinde Azerbaycan ve Ukrayna milli marşları okundu. Geleneksel Azeri mutfağından yemeklerin ikram edildiği resepsiyonda ayrıca Azerbaycan tanıtan kitap ve dergiler de dağıtıldı.
Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na özel açıklamada bulunan Eynullah Medetli: “Bugün Cumhuriyet Günü’nün 95’inci yıldönümünü kutluyoruz. Çok şadız ki burada Ukrayna’daki bütün büyükelçiler, elbette bütün çalışanlarıyla beraber Türk Büyükelçiliği bizim bu bayramımızdaki mutluluğumuzu paylaştı. Aynı zamanda Ukrayna başbakanının yardımcısı birçok bakanları ve milletvekillerinin iştiraki bizi çok sevindirdi. Biz bu fırsattan istifade ederek hem Azerbaycan’ı hem de Türkiye’mizi tebrik ediyorum. Çünkü cumhuriyet devletçiliğimizin esasıdır; böyle olmuştur, böyle de olacaktır.” dedi.
www.ukraynahaber.com
Haber: Yunus Erdoğdu
http://ukraynahaber.com/index.php?option=com_k2&view=item&id=3026:_ukrayna_&Itemid=goo

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.