$  27.200 UAH /  27.600 UAH  29.350 UAH /  29.850 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Bakan Yıldırım Almanya’daki forumda konuştu, “Ukrayna ile Viking Hattı’nı görüşüyoruz”

ukrayna 1Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ukrayna ile karşılıklı feribot seferlerinin artırılması, Yalta ile Sinop arasında gemi seferlerinin konulması için çalışma başlatılmasını görüştüklerini belirtti.

Almanya’nın Leipzig kentinde düzenlenen Ulaştırma Forumu’na katılan Yıldırım, forum çerçevesinde Ukrayna Altyapı Bakanı Vladimir Kozak ve Bulgaristan Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanı Kristian Kraster ile görüştü.

Yıldırım, Ukrayna ile karşılıklı feribot seferlerinin artırılması, Yalta ile Sinop arasında gemi seferlerinin konulması için çalışma başlatılmasını görüştüklerini belirterek, ayrıca Ukrayna, Beyaz Rusya, Letonya ve Litvanya’yı kapsayan bir Viking hattı oturtmak için görüştüklerini ancak bu konuda üçlü veya dörtlü anlaşmalar yapılmasının gerektiğini kaydetti.

Bulgar mevkidaşı Kraster ile görüşmesine de değinen Yıldırım, Kapıkule’de yaşanan bazı sorunların çözümü noktasında usul hatalarının düzeltilmesi için İstanbul’da 28 Mayıs’ta heyetlerarası bir görüşme gerçekleştirileceği bilgisini verdi.

Yıldırım, Türk tırlarının ROLA sistemi taşımacılıkla Macaristan üzerinden trenle Avusturya’ya kadar gittiğini ancak Macaristan’ın, yaşadığı ekonomik kriz sonrası söz konusu tren seferlerinini durdurduğunu ve bunun sorun yaşanmasına yol açtığını bildirdi. Avusturya’nın kapasiteyi öne sürerek tırları 3-4 gün gümrüklerde beklettiğinin altını çizen Yıldırım, aslında burada bir anlamda ayrımcılık politikası uygulandığını kaydetti.

Aynı şartlarda AB ülkelerine ait tırların hiçbir sorun gösterilmeksizin yollara çıkabildiğini belirten Yıldırım, “Bu konuda Almanya’dan birtakım ricalarda bulunduk. Çözüm bulunmaması durumunda Fransa’dan deniz taşımacılığına geçiş olabilir veya başka çözümler gündeme gelebilir” yorumunda bulundu.

http://www.denizticaretgazetesi.org/gundem/ukrayna-ile-feribot-seferleri-artirilmali-h3790.html

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.