$  26.600 UAH /  26.800 UAH  29.950 UAH /  30.400 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Kırım Tatar Meclisi’nde bir devrin sonu, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu

cemiloglusKırım Tatar Meclisi’nde bir devir kapandı.

Ukrayna Parlamentosu Verhovna Rada Milletvekili Refat Çubarov, 126 oyla Kırım Tatar Meclisi’nin yeni başkanı oldu.

1991 yılından bu yana Kırım Tatar Meclisi’nin başkanlığını yürüten “efsane” politikacı Mustafa Cemiloğlu (Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu) ise kendi isteği ile görevinden ayrıldı.

Geçtiğimiz yıllarda bir çok kez görevi bırakmak istediğini söyleyen, ancak bu kararı Kırım Tatar Meclisi tarafından kabul edilmeyen Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar toplumunun en çok tanınan isimlerinden.

1943 yılında Kırım’ın Sudak şehri yakınlarındaki Ayserez’ köyünde doğan, henüz altı aylıkken ailesi ile birlikte sürgün edilen Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Özbekistan’da yaşadığı yıllarda toplam 15 yılını hapislerde geçirdi, çalışma kamplarına gönderildi. mustafa-jemilev

1986…

Kırım Tatarları’nın “bir dava insanı” olarak nitelendirdiği Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu için, 1986’nın ayrı bir önemi var.

O yıl ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyet lideri Mihail Gorbaçov arasında gerçekleşen Reykjavik Zirvesi’nde, “Sovyet aydını Andrey Saharov, Sovyet generali Pyotr Grigorenko ve Kırım Tatarları’nın önderi Mustafa Cemilev’in özgürlüklerine kavuşması kararı” alınmasıyla ile Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun hayatında yeni bir dönem açıldı.

1989’da Kırım’a gelen Abdülcemil Kırımoğlu, Gorbaçov’un Kırım Tatarları’nın evlerine dönmelerine izin veren kararı ile siyasi mücadelesine Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde devam etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından kendisine “Kırımoğlu” verilen  Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 1991 – 2013 arasında Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanlığı yaptı. pic_1369673012

Kırım Tatarları’nın Mustafa Aga olarak da sıklıkla bahsettikleri  Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ilerleyen yaşına ve sağlık sorunlarına rağmen aktif siyasetten vazgeçmedi.

1998’de Ukrayna Halk Yolu Partisi’nden Verhovna Rada’ya milletvekili olarak giren Kırımoğlu, 2002’de Bizim Ukrayna Bloğu içinden milletvekili olarak seçildi.

2006 seçimlerinde yine Bizim Ukrayna içinden meclise giren Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 2007’de Bizim Ukrayna – Halkın Nefsimüdafaası Bloğu üyesi olarak milletvekili oldu.

2012 seçimlerinde Batkivşçina (Anavatan) Partisi içinden bağımsız olarak gösterilen Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, bu seçimde de parlamentoya girdi.

Kırım Tatarları’nın efsanevi Mustafa Aga’sı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, görevini yine Verhovna Rada milletvekili olan Refat Çubarov’a bıraktı.

Seçim günü yaptığı konuşmada Kırım Tatar Meclisi’nin 22 sene başkanı olmaktan duyduğu gurura vurgu yapan Kırımoğlu, yeni başkan Refat Çubarov’a başarılar diledi.

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.