$  24.380 UAH /  24.580 UAH  26.550 UAH /  26.950 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Büyükelçi Sybiha Ukrayna basınına konuştu; ‘Serbest Ticaret Anlaşması’na çok yakınız’

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sybiha, segodnya gazetesine konuştu.

Ukrayna – Türkiye ilişkilerini yorumlayan Büyükelçi Sybiha, iki ülke ilişkilerin hızla geliştiğini, Ukrayna ve Türkiye’nin Serbest Ticaret Anlaşması’na çok yakın olduklarını söyledi.

Dış ticaret hacminin geçtiğimiz sene yüzde 16 artarak 4 milyar dolara çıktığını kaydeden Büyükelçi Andriy Sybiha, 2008 yılında bu rakam 8 milyar dolar olduğu, Serbest Ticaret Anlaşması’nın tekrar bu seviyeye çıkılmasına katkı sağlayacağını söyledi.

Türkiye’den Ukrayna’da eğitim almak için gelen öğrencilerinin sayısını hızla arttığına dikkati çeken Büyükelçi, geçtiğimiz yıl Türkiye’yi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısını yüzde 20-25 artarak 1,25 milyona yükseldiğinin altını çizdi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sybiha’nın söyleşisinden satır başları şöyle:
2017 yılında verilen öğrenci vizesi sayısı iki kat arttı, Türk öğrenciler en fazla tıp, havacılık ve mühendislik alanlarında eğitim alıyorlar

Ukraynalı öğrenciler, Erasmus, Erasmus +, Mevlana programı ve çeşitli eğitim bursları alarak Türkiye’de eğitim görüyorlar.

Türkiye ile Rusya arasındaki yakınlaşmayı anlayışla karşılıyoruz, ancak bunun Ukrayna – Türkiye ilişkilerine zarar vermemesini umuyoruz. Türkiye Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklemektedir ve Kırım’ın işgalini tanımamaktadır.

Türk dostlarımızla sürekli irtibat halindeyiz,  kendilerini Ukrayna’daki özelleştirmeler konusunda bilgilendiriyoruz.

Ukrayna’daki Türk iş dünyasının olağanüstü başarılı olduğunu söylemek isterim.

Segodnya

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.