$  24.350 UAH /  24.550 UAH  26.250 UAH /  26.550 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Büyükelçi Sybiha’dan Ukrayna basınına çarpıcı açıklamalar

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Sybiha Türkiye –  Ukrayna ilişkilerini basına verdiği söyleşide değerlendirdi.

İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 25. yılında Ukrayna ve Türkiye’nin gerçek stratejik ortaklık düzeyine ulaştığını ifade eden Büyükelçis Sybiha, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’daki bir medya kuruluşuna demeç veren Andriy Sybiha, “Biz gerçekten, hem ekonomik hem tarihi bağlarımız olmak üzere sağlam temele dayanan dinamik siyasi diyalogu sağlayan güçlü bir ilişki tabanını oluşturduk” dedi.
Ukrayna-Türkiye ilişkilerinde günümüzde kilit konulardan birinin, iki ülke arasında serbest ticaret bölgesi anlaşmasının imzalanması olduğunu ifade eden Sibiga, “Maalesef, son 3 yıl devamında ikili ticaret hacminde negatif eğilim kaydediyoruz. Ticaret hacmi ortalama olarak yılda yüzde 15-25 oranında azalıyor, bundan dolayı kısa vade için görevimiz, karşılıklı ticaret hacminin düşüşünü durdurmak ve ikili ekonomik diyalogumuzu en yüksek düzeye çıkarmak. Bunun için serbest ticaret bölgesi anlaşmasının imzalanması dahil olmak üzere elverişli koşullar oluşturulmalıyız. Günümüzde 6 raunt görüşme yapıldı, yakın zamanda uzmanların yine toplanmasını bekliyoruz. Bahse konu anlaşmanın kapsayacağı maddelerin çoğu günümüzde uyumlaştırılmıştır” dedi.

Ukrayna ve Türkiye Dışişleri Bakanları Pavlo Klimkin ve Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye ve Ukrayna arasındaki seyahatlerin kimlik kartları ile yapılabilmesi konusunu yorumlayan Sibiga, 2011 yılından beri Türkiye ve Ukrayna arasında vizesiz rejim uygulandığını, 2014 yılında ise iki ülke vatandaşlarının, vize almadan Türkiye ve Ukrayna’da bulunma süreleri 90 güne çıkarıldığını, iki ülke arasında hava ulaşımı iyileştirilerek Kiev-Ankara seferleri yapılmaya başladığını hatırlatarak bunların, Türkiye’de tatil yapan Ukraynalıların (2016 yılında 1 milyondan fazla Ukraynalı Türkiye’yi ziyaret etti) ve Ukrayna’ya gelen Türklerin (turist akımı yüzde 25-28 oranında arttı) sayısının artmasını sağladığını belirtti.

Ukrayna ve Türkiye’nin bahse konu imkanı hayata geçirilirse, iki ülke arasında turist akımında büyük artış olmasını beklendiği (geçen yılın sayısının yüzde 20-25’i kadar) kaydetti.

Ukrayna’nın “Türk Akımı” doğalgaz boru hattının inşaat sürecini dikkatle takip ettiğinin altını çizen Büyükelçi, Türk tarafının söz konusu projenin Türkiye-Ukrayna ilişkilerini hiçbir şekilde etkilemeyeceğini belirttiğini dile getirdi.

Büyükelçi Sybiha, “Endişelerimizi Türkiye tarafına bildiriyoruz. Öte yandan, Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamak için doğalgaz sağlama kanallarını çeşitlendirme isteğini anlıyoruz. Bu konuda samimi bir diyalog sürdürüyoruz. Bu bağlamda, Türkiye-Rusya ilişkilerinin iyileşmesi sürecini şeytanlaştırmazdım. Türk arkadaşlarımızın, ilgili sürecin bizim ikili işbirliğimizi etkilemeyeceği açıklamalarına dayanıyoruz” şeklinde devam etti.

QHA

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.