$  26.750 UAH /  27.250 UAH  28.700 UAH /  29.500 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Muhteşem mimarisi ile asırlık Ukrayna Ulusal Operası (fotoğraf galerisi)

kiev operaÇarlık Rusyası başbakanlarından Pyotr Arkadyeviç Stolipin, Kiev’deki Ukrayna Ulusal Opera Binası’nda vurulduktan sonra şu sözleri söylüyordu; ‘Çar için ölmek şereftir’

Kiev’in muhteşem Taras Şevçenko Ukrayna Ulusal Opera Binası bir asırı aşan ömrü ile yıllara taş çıkartırcasına sanat ve müziğe ev sahipliği yapıyor.

İnşaatı 1901 yılında tamamlanan bina bugün de dünyanın dört bir yanından opera ve bale sanatçılarını, sanatseverlerle buluşturuyor.

40 bin m2 alana, 1650 kişilik kapasiteye sahip Ukrayna Ulusal Opera binası, Kiev’i ziyaret eden her turistin görmesi gereken bir yapı.

Rus siyasi tarihinin en ses getiren suikastlerinden birine sahne oldu

Muhteşeme mimarisi ile Kiev’in kalbinde yer alan Ulusal Opera binası, Çarlık Rusyası başbakanlarından Pyotr Arkadyeviç Stolipin’in vurulduğu yer olarak hoş anılmayan bir üne de sahip.

kiev opera 6

Bugün tarihçilerin hala hatırladıkları suikast sonucu yaşamını yitiren Stolipin’in vurulduktan sonra ‘Çar için ölmekten mutluyum’ dediği yerdir Ukrayna Opera Binası.

Reform politikaları ile tanınan Stolipin aileri ve teröristleri yargılamakla yetkili özel mahkemelerden oluşan yaygın bir ağ kurarak binlerce sanığı Stolipin kravatı olarak adlandırılan darağaçlarına gönderdiği bilinir.

Sol çevrelerin ve merkezcilerin büyük bölümünün tepkisini çeken Stolipin, tarım reformu tasarısını kabul etmeyen İkinci Duma’yı (Mart-Haziran 1907) dağıttıktan sonra ılımlı kesimlerin de muhalefetiyle karşılaşmıştır.

Pyotr_Stolypin 2Radikal yöntemleri ile kısa sürede ılımlı sağı da karşısına alan Stolipin, 18 Eylül 1911’de Kiev’deki Ukrayna Opera Binası’nda uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanmış, olaydan dört gün sonra hayatını kaybetmiştir.

1911’de Rus Çarı 2. Nikolay ile birlikte izlediği ‘Çar Saltan Masalı’ oyunu arasında vurulan Stolipin vurulduktan sonra ‘Çar için ölmekten mutluyum’ demiştir.

Mezarı Kiev’deki Peçerkoe Lavra’dadır.

Www.UKRTURK.NET KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ

Taras Şevçenko Ukrayna Ulusal Opera Binası 

Adres

Web sitesi

[Best_Wordpress_Gallery id=”39″ gal_title=”Ukrayna Ulusal Opera Binası”]

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.