$  27.450 UAH /  27.900 UAH  29.850 UAH /  30.450 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Milletvekillerine seslenen Zelenski ‘odalarınıza benim değil, çocuklarınızın fotoğraflarını koyun’ dedi ve ekledi

20 Mayıs’ta Verkhovna Rada’da üzenlenen yemin töreni ile görevine başlayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, parlamento gerçekleştirdiği konuşmasında, hem iç politikaya hem de uluslararası ilişkilere yönelik önemli mesajlar verdi.

‘yüzde 73 oy alsam da, ben yüzde 100’ün devlet başkanıyım’ diyen Zelenski, sıra dışı bir istekte bulundu.

Yemin töreninde milletvekillerine seslenen Zelenski, parlamenterlerin odalarında devlet başkanının fotoğrafını görmek istemediğini söyledi.

‘her kararınızdan önce çocuklarınızın fotoğrafına bakın’

‘Devlet Başkanı bir ikon, idol ya da portre değildir’ diyen Volodymyr Zelenski şöyle konuştu:

‘İktidara; halka hizmet edecek insanlar gelmelidir. Odalarınızda benim görüntülerimin olmasını istemiyorum. Çünkü devlet başkanı, ne ikondur, ne idoldür ne de portredir. Oraya çocuklarınızın fotoğraflarını koyun ve her kararınızdan önce onların gözlerine bakın. Çok şey söyleyebilirim. Ancak Ukraynalılar söz değil eylem istiyor’

‘hep güldürmek için uğraştım, şimdi ağlamamanız için çalışacağım’

Zelenskiy konuşmasının devamında; “İzlanda’lılar gibi futbolda, Japonlar gibi teknolojide ve İsviçreliler gibi birbiriyle barış içinde yaşama konularında birinci sırada olmalıyız. Sevgili halkım, tüm hayatım boyunca Ukraynalıların gülmesi için uğraştım. Bütün kalbimle hissederek yaptım bunu. Bu benim sadece işim değil misyonumdu. Görevde olacağım 5 sene boyunca ağlamamanız için çalışacağım” dedi.

‘Milletvekili dokunulmazlıkları kalksın’

Volodymyr Zeleski, konuşmasında Parlamento’dan,  ‘milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması’, ‘haksız kazanç elde ediminin kriminal suç kapsamına alınması’, ‘seçim yasası’nda değişiklikleri de içeren bir dizi yasal düzenleme yapmalarını istedi.

Devlet Başkanı  Volodymyr Zelenski,  yemin töreninden sonra yabancı devlet ve hükümet başkanları ile dış temsilcileri kabul etti.

Ukrturk.net kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Konusma metni (UNIAN)

 

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.