$  24.300 UAH /  24.580 UAH  26.350 UAH /  26.700 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Devlet Başkanı’ndan arazi satış açıklaması, yabancılara satışa referandum şartı mı geliyor?

Uzun süredir gündemde olan tarım arazilerinin satışı etrafındaki tartışmalar sürüyor.

Kamuoyunun yakından takip ettiği konu ile ilgili olarak bugün açıklamalarda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, yabancıların arazi alımları ilgili önemli bilgiler verdi.

Finance.ua’da yayınlanan açıklamaya göre, Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, yabancılara arazi satışının ancak ‘referandum’dan’ sonra söz konusu olabileceği bir düzenleme üzerinde çalışıldığını söyledi.

Yabancı ülke vatandaşlarının, yabancı şirketlerin yada sahiplerinin arasında yabancı ülke vatandaşı bulunan şirketlerin; çıkartılması düşünülen yasa ile toprak alabileceklerini ifade eden Zelenski, satış için referandum şartı aranacağını kaydetti.

Habere göre Zelenski şöyle konuştu:

“Sorunun insanlar için çok hassas olduğunu biliyorum. Sloganımız şuydu: birlikte yapalım. Önemli sorunları sizinle birlikte çözeceğimize, her zaman söz verdik. Sadece Ukrayna vatandaşları ve yalnızca Ukrayna vatandaşları tarafından kurulan Ukrayna şirketlerinin, arsa alım ve satma hakkına sahip olma şartı ile, yasa tasarısı değiştirilecektir. Yabancıların kurucuları arasında bulunduğu şirketler ve yabancılar, Ukrayna halkının izni, yalnızca halkın rızası ile halk referandumla onay verirse arsa satın almaya hak kazanacaklar. İlgili paragraf yasada yer alacak. Yakın gelecekte, Verkhovna Rada’da (Parlamento) referandumun türlerini ve mekanizmalarını açıkça belirleyen bir yasa geliştirecek ve nihayetinde Ukraynalılara bir veya başka bir çok önemli konunun kaderini belirleme hakkı verilecektir”

UKRTURK.NET KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.