$  26.650 UAH /  26.850 UAH  29.700 UAH /  30.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Devlet Başkanı’ndan iflas iması; ‘IMF kredisi olmazsa iflas riski ile karşı karşıya kalabiliriz’

Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, IMF kredisinin sağlanamamsı durumunda, Ukrayna’nın iflas sirki (default riski) ile karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Dün akşam ‘ulusal sesleniş konuşması’ yayımlayan Ukrayna Devlet Başkanı Voldoymyr Zelenski parlamento’ya çağrıda bulundu.

IMF’nin kredi şartları arasında bulunan toprak yasası (arazilerin satış yasası) ile bankacılık sektörü ile ilgili hayati öneme sahip yasaların kabul edilmemesi halinde, Ukrayna’nın default riski ile karşı karşıya kalabileceğini ifade eden Zelenski, pazartesi günü (bugün) toplanması beklenen parlamentoya, bu iki yasanın kabul edilmesi çağrısında bulundu.

İki yol var

Ukrayna’nın önünde iki yol bulunduğunu kaydeden Zelenzki, ‘birincisi bu iki yasal düzenlemeyi kabul etmek. Bu durumda uluslararası mali partnerlerimizden en az 10 milyar dolar kadar kredi alabiliriz. Bu Ukrayna ekonomisinin istikrarı için gerekli. İkincisi ise bu yasaları reddedilmesi. Bu durumda ekonomide düşüş yaşanabilir ve default (iflas) riski ile tehdidi oluşabilir.’ diye konuştu.

Default Risk: Geri Ödenmeme Riskidir. Default riski, bir borcun zamanında geri ödenmeme riskini ifade eder.

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.