$  24.100 UAH /  24.400 UAH  26.600 UAH /  27.000 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Devlet Başkanı’nın Moskova temasları

ukrayna rusyaUkrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in önceki gün gerçekleşen Rusya ziyaretinin sonuçları hem Ukrayna hem de bölge dengeleri açısından büyük anlam ifade ediyor.

Ukrayna ve Rusya dün, aralarında doğalgazda fiyat indirimi, nükleer güvenlik ve uzay araştırmalarında işbirliğini de içeren 14 anlaşma imzaladı.

Görüşmelere damgasını vuran ise Puti’nin, Ukrayna’nın mali krizi atlatmasına yardımcı olmak amacıyla 15 milyar dolar değerinde devlet tahvil alımı yapacağını duyurması ve doğalgazda fiyat indirimi oldu.

Hükümet finansal olarak rahatladı

Bu iki konu Ukrayna hükümetinin finansal açıdan elini oldukça güçlendirdi. Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, doğalgaz anlaşmasının bütçeye olumlu yansımaları olacağını söyledi.

Öyle ki IMF’nin kredi için öne sürdüğü şartlar arasında, hanelerin kullandığı doğalgaz fiyatlarının arttırılması bulunuyordu. Bu konuda hükümet artık daha rahat hareket edecektir. Ukrayna doğalgaz borcunu ağırlıklı olarak merkez bankası üzerinden ödeyen bir ülke. Doğalgaz fiyatının düşmesi rezeverleri rahatlatacak bir durum olarak değerlendirilebilir.

Burada Ukrayna’nın Rusya’da doğalgaz alımını bu yıl içinde %15 düsürdüğünü hatırlatmak gerek. Öte yandan dünkü görüşmeler sonucunda düşen doğalgaz fiyatının sanayi üretiminde maliyetleri aşağı çekmesi bekleniyor.

Yine dün sabah Ukrayna Gelirler Bakanı 2014 yılında KDV’nin %20’den %17ye düşürüleceğini, gelir vergisi oranının da %1 aşağı çekileceğini açıkladı. Bu da kamuoyuna verilen önemli bir mesaj olarak değerlendirilebilir.

Dünkü ziyaret siyasi olarak da hükümetin elini güçlendirdi.

Moskova’dki görüşmelerde Gümrük Birliği konusunun gündeme gelmediğinin hem Ukrayna hem de Rusya tarafından açıkça dile getirilmesi, hükümetie yönelik eleştirileri de bir anlamda boşa çıkardı.

Öyle ki muhalefetin en büyük endişesi dünkü görüşmelerde Gümrük Birliği’nin önünü açacak bir takım anlaşmalar imzalanmasıydı, bu gerçekleşmedi.

Kürsü işgaline devam

Ukrayna’da muhalefet iki gündür parlamento kürsüsünü işgal ediyor. Bu nedenle parlamentoda bütçe görüşmeleri yapılamıyor.

Önceki gün Moskova’da gerçekleşen görüşmelere ilişkin olarak muhalefet kanadından gelen net bir tepki yok.

Bundan sonra ne olur sorusunun şu anda net bir yanıtı yok.

Muhalefet, iktidar partisi içinden milletvekillerini kendi tarafına çekerek meşruiyet tartışması çıkartmaya çalışacaktır.

Ancak Rusya ile görünüşte karlı anlaşmalar imzalayan iktidarın elinin, geçen haftaya göre çok daha güçlü olduğunu söylemek mümkün.

Önümüzdeki bir kaç gün Ukrayna’daki siyasi dengeler açısından belirleyici olacaktır.
F.Serkan BAĞ

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.