$  26.800 UAH /  27.000 UAH  30.100 UAH /  30.450 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Dnipro’yu ziyaret eden Büyükelçi Güldere, Türk işadamları ve yerel yöneticilerle bir araya geldi

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’nın dördüncü büyük kenti Dnipro’yu ziyaret etti.

Şehir Günü dolayısıyla gerçekleştirilen ziyaret kapsamında bölgede faaliyet gösteren Türk iş dünyası temsilcileri ve Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin de katılımıyla Belediye Başkanı Boris Filatov’la bir araya gelerek ikili işbirliği imkanlarını ele alındığı bildirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Dnipro Belediyeleri arasında dostluk protokolü

Edindiğimiz bilgiye göre, söz konusu toplantıda ayrıca Ankara Büyükşehir ile Dnipro Belediyeleri arasında Dostluk ve İşbirliği Protokolü imzalandı.

Büyükelçi Güldere, Dnipro temasları kapsamında Dnipropetrovsk Bölge Meclisi Başkanı Hlib Prihunov ve Vali Yardımcısı Iryna Hrytsay ile, Türk işadamları eşliğinde bir araya gelerek, potansiyel işbirliği alanları ile yatırım imkanları ele alındı, Türk işadamlarının talep ve sorunları iletildi.

Türk Uzay Ajansı hakkında bilgi verildi

Ziyaret kapsamında, Dnipro’ya “roket şehri” takma adını veren, Ukrayna Devlet Uzay Ajansı’na bağlı Yujmaş makine yapım şirketi ile Yujnoye tasarım şirketinin ziyaret edildiği bildirildi. Görüşmede, şirket yetkililerine Türkiye Uzay Ajansı hakkında bilgi verilirken, muhtemel işbirliği başlıkları üzerinde duruldu.

 

Görüşmeler kapsamında . Dnipro bölgesinde yaşayan Kırım Tatar soydaşlar ile bir araya gelindiği, talep ve sorunlarının dinlendiği ifade edilirken, Türk tarafanın desteği yinelendi.

 

 

 

Temasları çerçevesinde Dnipro ve Zaporijya kentlerinde faaliyet gösteren Türk işadamları ile bir araya gelen Büyükelçi Yağmur Ahmet Güldere,  işadamlarının karşılaştıkları temel sorunları ile başlıca taleplerini dinledi. Toplantıda bölgedeki iş imkanlarının değerlendirildiği bildirildi.

Büyükelçi Güldere’nin temasları kapsamında ayrıca, Dnipro ile aynı vilayet içerisinde yer alan, ülkenin önemli metalürji ve sanayi merkezlerinden Krıvıy Rih kentini ziyaret ederken,  işadamları eşliğinde Belediye Başkanı Yuriy Vilkul’la bir görüşme gerçekleştirdi.

UKRTURK.NET KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.