$  23.650 UAH /  23.900 UAH  26.200 UAH /  26.600 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

DTİK Avrasya Komitesi heyeti Odesa Başkonsolosu Hüseyin Ergani’yi ziyaret etti

Odesa’da temaslarda bulunan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Avrasya Komitesi heyeti Odesa Başkonsolosu Hüseyin Ergani’yi makanında ziyaret etti.

14 Kasım günü saat 14.30’da başlayan ziyarete DTİK Avrasa Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Ali İhsan Akıskalıoğlu,  Adem Nural, Ali Sezen , Bozkurt Kaplangı, Cemal Yangın, Ercan Bekar,  Mustafa Çalkan, Sabahattin Yavuz, Selçuk Yüce ile DTİK Koordinatör Yardımcısı Zeynep Bulaç katıldılar.

UkrTürk’ün de hazır bulunduğu görüşmede iki ülke ilişkilerinde son ekonomik ve siyasi konuları değerlendiren Odesa Başkonsolosu Hüseyin Ergani Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerde konuşma faslının geçildiğini artık  iş yapma aşamasına gelindiğini söyledi.

Kırım’a başkonsolosluk düşünülüyor

Vize muafiyetinin iki ülke ilişkilerinde yepyeni bir dönemin başlangıcı olduğuna dikkati çeken  Odesa Başkonsolosu Ergani, imzalanacak Serbest Ticaret Anlaşması’nın ilişkilere ivme kazandıracağını kaydetti. TİKA’nın faaliyetleri konusunda da bir anlaşma imzalandığını hatırlatan Ergani, Kırım’da bir başkonsolosluk açılmasının düşünüldüğünü, bu konuda ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin ikinci toplantısının bir süre önce Kiev’de yapıldığına altını çizen Ergani, konsey toplantılarının iki ülke ilişkilerinde gelinnen düzeyin anlaşılması açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

DTİK Avrasya Bölge Komitesi toplantısının Odesa’da yapılmasından ötürü Avrasya Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır’a ve toplantıya ev sahipliği yapan işadamları Ali Sezen ve Ercan Bekar’a teşekkür eden Odesa Başkonsolosu Hüseyin Ergani, “bu etkinliğin Odesa’da düzenlenmesi bizler için büyük önem arz etmektedir” diye konuştu.

Türk diasporası DTİK ile daha etkin hale geliyor

Toplantıda söz alan Dünya Türk İş Konseyi Avrasya Bölge Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır , DTİK ve DTİK Avrasya Bölge Komitesi hakkında bilgi verdiği konuşmasında, DTİK’in dünyadaki Türk diasporasını daha etkin bir hale getirmeyi hedeflediğini söyledi.

DTİK’in dünyanın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren ve alanlarında başarılı olmuş profesyonel işadamlarını bir araya getirdiğini kaydeden Ali Galip Savaşır, “bizler de Avrasya Bölge Komitesi olarak Türk diasporasını daha etkin bir hale gelmesi için çaba göstereceğiz” diye konuştu.

Ukrayna doğru yatırımla fırsatlar ülkesi

Toplantıda bir konuşma yapan DTİK Avrasya Bölge Komitesi Üyesi ve UTİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sezen,  Ukrayna ekonomisi ve Odesa hakkında bilgi verdi.

Dünyanın en verimli topraklarının Ukrayna’da olduğunu kaydeden Sezen, bu ülkeden eskiden olduğu gibi bugün de stratejik açıdan büyük önem taşıdığını söyledi. 2. Dünya Savaşı’nda Hitler’in vagonlarla Almanya’ya toprak (Kara toprak) taşıdığını hatırlatan Ali Sezen şöyle konuştu:

“Ukrayna stratejik önemi her geçen sene artan bir ülke. Ekonomisi gelişiyor.  Geleneksel olarak kimyasal, tarım ürünleri ve demir çelik satan Ukrayna, artık hammadde ve yarı mamulün yanı sıra mamül ürün üretimine ve ihracına da ağırlık veriyor. Odesa limanın Karadeniz’deki en büyük limana sahip. 75 milyon tonluk bir sirkülasyon var. Bu muazzam bir rakam. Ukrayna sorunları olsa da hızla gelişiyor. Bu ülkenin küçümsenmeyen bir bilgi alt yapısı ve potansiyeli var.  Sistemli ve akılcı yatırımlarla  bir çok iş kolunda burası fırsatlar ülkesi.”

www.UkrTurk.net

F.Serkan BAĞ

 

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.