$  24.300 UAH /  24.500 UAH  26.200 UAH /  26.500 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Günün haberi, Ege Serbest Bölge’ye 2 milyon dolarlık yatırım, açılışı Ukrayna Büyükelçisi yaptı

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, “İki ülke arasında eksik olan tek şey serbest ticaret anlaşmasıdır” dedi.
Uluslararası Maden Kurtarma Ekipmanları üreticisi DEZEGA, 2 milyon doların üzerindeki yeni fabrikasını Ege Serbest Bölgesi’nde açtı. Açılışta konuşan Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, “İki ülke arasında eksik olan tek şey serbest ticaret anlaşmasıdır. Bu anlaşma ile 4 milyar dolarlık ticaret hacmi artırılacaktır” dedi.
Uluslararası bir şirket olan, Kapalı Çevrim Oksijenli Ferdi Kurtarıcı ekipmanlarını Asya ve Avrupa kıtalarına uzanan geniş bir coğrafyada üretim yapan DEZEGA, 2 milyonoların üzerindeki yeni fabrikası İzmir’de Ege Serbest Bölgesi’nde açtı. 2013 yılından beri Türkiye pazarını farklı açılardan analiz ederek birkaç potansiyel üretim bölgesini inceleyen DEZEGA, bölgenin avantajlı coğrafi konumu, varolan ve potansiyel müşterilere yakın olmasından dolayı İzmir’deki Ege Serbest Bölgesi’ndeyatırım yapmayı karar kıldı. Bin 800 metrekare kapalı alana sahip, 5 bin 600 metrekare açık alan ile yeni fabrikada her sene yaklaşık 120 bin ferdi kurtarıcı, respiratör ve yan ürünleri üretilecek. Fabrikada şu an 40’a yakın çalışan bulunmakta ve günden güne üretim gücünü artırarak daha fazla uzman ve işçi işe alınacak.

Beraber çalışıp beraber üreteceğiz
Fabrika’nın açılışında konuşan DEZEGA Yönetim Kurulu Başkanı Anton Sakoviç, yarım yüzyıl tecrübeye sahip olan ve son 8 senedir Türkiye pazarında aktif bir oyuncu olan şirketleri için Türkiye’de üretim tesisi açmanın ekonomik ve mantıklı bir karar olduğunu vurguladı. Sakoviç, “Yurtdışında yeni üretim tesisi kurulması konusunda kararımızı 2013 yılının başında verdik. O zamanlar ürünlerimiz dünyanın 30 farklı ülkesinde kullanılmaktaydı ve lojistik çözümlere son derecede önem veriyorduk. Yeni üretim tesisleri için Türkiye’yi birçok sebepten dolayı seçtik. Sebeplerimizden bazılarını belirtmek gerekirse güçlü yerli iş paydaşlarımızı, birçok geleneksel satış pazarlarımıza olan coğrafi yakınlığı ve kolay lojistik imkanlarını sayabiliriz. DEZEGA olduğu yerde durmak istemiyor. Sürekli işimizi geliştirerek, yeni pazarlara aktif olarak girmekteyiz. Bugünlerde ürünlerimiz 49 ülkede kullanılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti ile olan işbirliğimize çok önem verdiğimizden buraya yeni fabrika kuruyoruz, Türkiye artık sadece ürünlerimizi sattığımız bir pazar değil, beraber çalıştığımız ve ürettiğimiz bir ülkedir” dedi.

Cumhurbaşkanı’na davet
Açılışın Ukrayna-Türkiye ticaret yakınlaşmasının bir yansıması olduğuna dikkat çeken Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andrii Sybiha, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kiev’e davet ederek şöyle konuştu: “Geçtiğimiz son 3 yılda iyi bir artış gördü. İki ülke arasında ticaret hacmi ilk defa yüzde 25’e vardı. Çok önemli rakamlar. Geçtiğimiz senelerde her sene bir düşüş görüyorduk bu yıl bir artış gösterdik. Bu açılışta bu artışın bir işareti. İki ülkenin mevcut ticaret hacmi, sahip olduğu potansiyeli karşılamıyor. Bu yatırım hem Türkiye iş dünyası hem Ukrayna iş dünyası için örnek olacaktır. İnşallah bu gibi açılışlarla bu ticaret hacmi artıracağız. Cumhurbaşkanlarımızın stratejik ortaklığımız konusunda görüştüler. Bu seneki gerçekleştirecek olan stratejik toplantı için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İki ülke arasındaki yeni kalitesinden bahsedebiliriz. Yeni kalite yeni güven demektir. Bu bağlamda bahsettiğimiz yeni güvenin örneği 1 Haziranda yürürlüğe giren Türkiye ve Ukrayna arasında yapılan anlaşmadır. En yakın zamanda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Kiev’i bekliyoruz. Böyle bir ziyaretin daha etkili olması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. İki ülke arasında eksik olan tek şey serbest ticaret anlaşmasıdır. İnşallah iki tarafında tercihi ile berber bu anlaşma imzalanacak ve 4 milyar dolarlık ticaret hacmi artırılacak.”

Yatırım bir güven göstergesi
Dünyanın her yerine ihracat yapan bir firmanın Esbaş’a yatırım yapmalarında dolayı mutlu olduklarını belirten ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, “Bu yatırım Türkiye için ihracat, büyümek, refah ve en önemlisi istihdam demek. Dezaga gibi uluslar arası bir şirketin detaylı bir araştırma yapması doğal. 2011 yılından beri kendileri ile görüşüyorduk. Yatırımları ilgili yardımcı olduk. Dezega Türkiye’yi güvendi ülkemize geldi. Bizleri güvendi bölgemizde yatırımlarını gerçekleştirdiler. Unutmayalım ki bilgi ve teknoloji içinde bu tür yatırımlar yalnız günümüze katkı sağlamaz. Ülkemizin geleceğini de katkı sunacaklar. Orta gelir seviyesinde bir üst seviyeye geçmek refahı artırmak için bu tür yatırımlara ihtiyaç var. Bunların sayısı artmalı. Yatırımcı her yerde güven ister. Bu yatırım aynı zamanda ülkemize duyulan güvenin bir göstergesidir” dedi.

Ticaretgazetesi.com.tr

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.