$  27.800 UAH /  28.150 UAH  31.750 UAH /  32.150 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Ekonomi yönetiminin zor kararı, ya acil kaynak bulunacak ya da para basılacak

Bütçe açığındaki artış alarm sinyalleri vermeye başladı.

2012 yılı bütçe açığı beklentisi 39 milyar Hrv. sınırına dayandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in bütçe açığını 7,6 milyar Hrv.’lık artışla 38,8 milyar Hrv’ya (yaklaşık 4,8 milyar Dolar) yükselten düzenlemeyi onaylaması piyasalarda tedirginliğe yol açtı.

Emeklilik fonundaki açık düşündürüyor

Bütçe açığındaki artışın yanı sıra emeklilik fonundaki yaklaşık 6 milyar Dolar’lık tahsil edilemeyen alacak, başka bir sorunun sinyallerini veriyor.

Öyle ki emekli aylıklarının zamanında ödenmesini tehdit eder nitelikteki bu 6 milyar Dolar’lık toplanamayan para, ekonomi yönetimi için ağır bir yük anlamına geliyor.

Ya acil kaynak bulunacak ya da para basılacak

Gözlemciler bu sorunların en azından geçici olarak olarak çözülmesi için hükümetin  para basma yoluna gidebileceğini belirtiyorlar. İç borç temini amacıyla düzenli olarak zaten ihaleler açan Merkez Bankası, borç geri ödemeleri için gereken kaynağın bulunabilmesi, öte yandan bütçedeki ve emeklilik fonundaki açığının kapatılması için para basma yoluna gidebilir.

Piyasadaki Grivna emisyonun para basma yoluyla arttırılmasının enflasyonu tetikleyebileceği  ve ulusal para birimi Grivna’nın döviz karşısında daha da eritebileceği bildiriliyor.

Önümüzdeki aylarda dövizde hareketlenmeye tanık olabilir ve bol bol yeni 500 ve 200’er Grivnalar görmeye başlayabiliriz.

F.Serkan BAĞ

Alle Design

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.