$  24.300 UAH /  24.500 UAH  26.200 UAH /  26.500 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Erdoğan; ‘Türkiye Kırım’ın ilhakın tanımıyor, tanımayacak’

ukrayna erdogan 2Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Kırım’ın ilhakını asla tanımayacağını, Ukrayna’daki bugünkü durumda önceliğin Kırım Tatarlarının huzuru, refahı ve güvenliği olduğunu söyledi.

Kırım Tatarları Meclisinin basın servisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şu sözlerini aktardı: “Bugün Kırım’ın yasaya aykırı bir şekilde ilhak edildiğine ve üzüntü uyandıran benzer olaylara tanık oluyoruz. Bu zor zamanda birlik ve beraberliğin, başarı ve zaferin anahtarı olduğunu unutmamalıyız. Türkiye, Kırım’ın ilhakını tanımıyor ve tanımayacak.”

Başbakanlık Basın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün AA’ya dayanarak verdiği habere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Ukrayna’daki kriz ortamında Türkiye için önceliğin Kırım Tatarlarının güvenliği olduğunu söyleyerek Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kırım Tatarlarının maruz kaldığı baskı ve zulmün üstesinden gelmek için bütün taraflarla diyalog içinde olduğunu, gereken tekliflerde bulunduğunu ve gerekli adımları attığını belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı şunları vurguladı: “Bugün olduğu gibi, gelecekte de destek vereceğimizden emin olabilirsiniz. Eminim bütün Kırım Tatarlarının birliği içinde geçen, esas amacı barış ve güvenlik olan Dünya Kırım Tatar Kongresi, mücadelenizi güçlendirecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini daha önce belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mayıs ayında şu sözleri dile getirmişti: “Türkiye zor zamanlarında Ukrayna’nın yanındadır, tabii ki Kırım dâhil olmak üzere Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunuyoruz. Ukrayna’nın bağımsızlığını, egemenliğini ve bütünlüğünü destekleyeceğiz.”

Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ise Kongre’ye katılanları selamlama konuşmasında ilhak edilen Kırım’da yaşayan Tatar halkına yönelik baskıların devam ettiğini belirterek Türkiye’nin uluslararası toplumun dikkatini söz konusu meseleye çekeceğini ifade etti.

 

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.