$  24.400 UAH /  24.550 UAH  26.300 UAH /  26.600 UAH
Mevduat Oranlarimiz: UAH - 6 ay/%17, 12 ay/%19, USD - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25, EUR - 6 ay/%6.50, 12 ay/%7.25

Eski Başbakan Ukrayna’da tutuklandı

kelepçeTacikistan muhalefetinin önde gelen isimlerinden, eski Başbakan Abdumalik Abdullajanov’un, Ukrayna’nın Borispol Havalimanı’nda tutuklandığı bildirildi.
Tacik muhalefetine yakınlığı ile bilinen internet sitesinde yayımlanan haberde, eski Başbakan Abdullajanov’un Tacikistan Hükumetinin talebi üzerine, Borispol Havalimanı’nda Ukrayna emniyet birimleri tarafından tutuklandığı kaydedildi. Ukraynalı yetkililerin, Abdullajanov’un tutuklanma sebepleri hakkında herhangi bir açıklama yapmadığı belirtildi.
Haberde, şu anda ülkesine iadesi meselesinin görüşüldüğü Abdullajanov’un Tacik emniyet birimleri tarafından 16 yıldan bu yana ülkedeki anayasal rejimi yıkmaya teşebbüs, yasa dışı örgütlü çete kurma ve 1998 yılında meydana gelen hükumete karşı silahlı isyanı destekleme gibi suçlardan dolayı arandığı hatırlatıldı.
Tacikistan yetkilileri, Abdullajanov’un tutuklanmasına ilişkin herhangi bir açıklama yapmazken, Tacik muhalefetinin önde gelen isimlerinden olan Abdullajanov’un ülkesine iade edilmesi halinde, anayasal rejimi yıkmaya teşebbüs, yasa dışı çete kurma ve silahlı isyanı finanse etme gibi suçlardan 20 yıla kadar hüküm giymesi tahmin ediliyor.
1949 doğumlu Abdullajanov, bir yıl görevde bulunmasının ardından 1993 yılında Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı istifa etmiş, 1994 yılında da ülkede yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olarak Rahman’ın karşısına çıkmıştı.
1994 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimindeki başarısızlığının ardından ABD’ye yerleşen Abdullajanov, daha önce, kasım ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmayı hedeflediğini, katılamaması durumunda ise Rahman’a muhalif olabilecek herhangi bir cumhurbaşkanı adayını destekleyeceğini dile getirmişti.

(A.A)

http://haber.mynet.com/eski-basbakan-ukraynada-tutuklandi-677129-dunya/

Alle Design

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.